Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Reakce na interpretaci výroku ministra Schwarzenberga pro ARD

 

Reakce 1. místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga na mylnou interpretaci jeho výroků pro televizi ARD k tzv. Benešovým dekretům.

"Zásadně odmítám tvrzení německé televize ARD, podle které jsem měl prohlásit, že „zrušení Benešových dekretů je možné“. V rozhovoru, který jsem televizi poskytl, nic takového nezaznělo.

Televize přesto toto tvrzení použila v upoutávkách na pořad Kontraste, který chce odvysílat dnes večer. Redakce televize dnes svou chybu přiznala a za hrubou dezinterpretaci mých výroků se omluvila.

V rozhovoru jsem pouze zmínil velmi intenzivní a otevřenou diskusi o naší minulosti, která v posledních dvaceti letech probíhá v České republice. Její součástí je i debata o příčinách a průběhu II. světové války, stejně jako o událostech, které jsou spojeny s jejím ukončením a také s dekrety prezidenta republiky. Do procesu zkoumání těchto událostí, jejich příčin i důsledků, se zapojuje stále více občanů, politiků i nezávislých institucí. Konkrétním výsledkem pak jsou různé iniciativy, jako jsou například stipendia, společné kulturní projekty, opravy památek či knihy a publikace.

Tento zcela přirozený a žádoucí proces však nemůže nic měnit na existenci a trvání dekretů prezidenta republiky."

 

Karel Schwarzenberg, ministr zahraničních věcí

přílohy

Překlad části interview ministra Schwarzenberga pro... 23 kB doc (Word dokument) 17.9.2010

.