Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Reakce na interpretaci výroku ministra Schwarzenberga pro ARD

 

Reakce 1. místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga na mylnou interpretaci jeho výroků pro televizi ARD k tzv. Benešovým dekretům.

"Zásadně odmítám tvrzení německé televize ARD, podle které jsem měl prohlásit, že „zrušení Benešových dekretů je možné“. V rozhovoru, který jsem televizi poskytl, nic takového nezaznělo.

Televize přesto toto tvrzení použila v upoutávkách na pořad Kontraste, který chce odvysílat dnes večer. Redakce televize dnes svou chybu přiznala a za hrubou dezinterpretaci mých výroků se omluvila.

V rozhovoru jsem pouze zmínil velmi intenzivní a otevřenou diskusi o naší minulosti, která v posledních dvaceti letech probíhá v České republice. Její součástí je i debata o příčinách a průběhu II. světové války, stejně jako o událostech, které jsou spojeny s jejím ukončením a také s dekrety prezidenta republiky. Do procesu zkoumání těchto událostí, jejich příčin i důsledků, se zapojuje stále více občanů, politiků i nezávislých institucí. Konkrétním výsledkem pak jsou různé iniciativy, jako jsou například stipendia, společné kulturní projekty, opravy památek či knihy a publikace.

Tento zcela přirozený a žádoucí proces však nemůže nic měnit na existenci a trvání dekretů prezidenta republiky."

 

Karel Schwarzenberg, ministr zahraničních věcí

přílohy

Překlad části interview ministra Schwarzenberga pro... 23 kB doc (Word dokument) 17.9.2010

.