Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg se setkal se Sergejem Lavrovem

 

New York, 23.9.2010 – Na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku se uskutečnila schůzka ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga a ministra zahraničních věcí Ruské Federace Sergeje Lavrova.

Ministr Lavrov na úvod jednáni srdečně poděkoval za pomoc České republiky při rozsáhlých požárech, které v létě zasáhly území Ruské federace. "Bylo to velmi příjemné setkání. Z ruské strany byly potvrzeny velmi dobré vztahy, a to zejména v ekonomické oblasti," uvedl po jednáni Karel Schwarzenberg. Ministři, projednali řadu témat česko-ruských vztahů i zahraničně-politických otázek, dotkli se důležitých témat dialogu EU s Ruskem včetně vízové problematiky a Rady NATO-Rusko. Jedním z témat byla i budoucnost Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě, kde si obě strany vyměnily názory na základní principy dohody. "Bylo mi vysvětleno ruské stanovisko, kterému jsem pozorně naslouchal. Já jsem vysvětlil ministru Lavrovovi naše zásadní stanovisko, že každý pobyt vojáků na území cizího státu se musí opírat o souhlas hostitelské země".   

Ministři se shodli na potřebě rozvíjet oboustranně výhodnou spolupráci a hovořili o nadcházejících schůzkách a událostech v dialogu mezi oběma zeměmi. Karel Schwarzenberg mimo jiné zopakoval pozvání prezidenta Klause pro prezidenta Medveděva a pozval Sergeje Lavrova do Prahy.

.