Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Náměstek Schneider přijal zástupce barmské opozice

 

Dne 23. září přijal první náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Schneider představitele zástupců barmské opozice. V průběhu schůzky se hovořilo o současné alarmující situaci v Barmě/Mynmaru.

Jiří Schneider a představitelé barmské opoziceVojenská junta se snaží před plánovanými volbami rozpustit největší opoziční hnutí a zároveň vítěze posledních voleb National League for Democracy (NLD) vedené Aung San Suu Kyi, která je stále držena v domácím vězení. Současně dochází k ozbrojeným vojenským zákrokům proti národnostním menšinám. „Volby vyhlášené na 7. 11. bohužel nebudou v žádném případě svobodné a demokratické“, konstatoval po setkání náměstek Schneider. MZV ČR vyzývá vládu k propuštění politických vězňů a k zahájení dialogu s demokratickými silami. Dále apeluje na okamžité zastavení vojenských útoků proti národnostním menšinám v zemi a k jejich zapojení do politického dialogu.

ČR podporuje návrh zvláštního zmocněnce OSN pro Barmu T. O. Quintany na vytvoření zvláštní vyšetřovací komise válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Barmě.

.