Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Schwarzenberg rozhodl o reorganizaci ministerstva

 

Praha, 27.9.2010 – Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg rozhodl o organizační změně ministerstva zahraničních věcí. Reorganizace se dotkne 128 pracovních míst v pražském ústředí s účinností od 1.1.2011 a 196 pracovních míst na zastupitelských úřadech České republiky v zahraničí s účinností od 1.2.2011. Celkem ministerstvo zruší 324 pracovních míst.

Reorganizací ministerstvo zahraničních věcí k 1.2.2011 sníží počet tabulkových pracovních míst ze stávajících 1979[1] na 1682[2], což představuje pokles o 297 pracovních míst, tedy o 15%. Pracovní pozice se ruší v důsledku snížení rozpočtu ministerstva zahraničních věcí na rok 2011, včetně snížení prostředků na mzdy o 10%

Příprava reorganizace ministerstva zahraničních věcí byla zahájena hned po nástupu ministra Schwarzenberga do funkce a oznámení rozpočtových omezení na rok 2011. Byli do ní zapojeni příslušní vedoucí pracovníci ministerstva tak, aby jejím výsledkem byla nejen úspora finančních prostředků, ale i optimalizace některých funkcí ministerstva a vyšší efektivita úřadu při výkonu jeho mandatorních funkcí.

„Úkol šetřit pro nás není překvapením. Bereme jej nikoli jako nutné zlo, nýbrž jako šanci sledovat ještě důsledněji než dosud účelnost našich činností tak, abychom byli schopni plnit všechny základní úkoly zahraniční služby i v dobách nedostatku,“ uvedl k chystaným změnám ministr Schwarzenberg.

V rámci reorganizace byly v pražském ústředí zrušeny dvě pozice vrchních ředitelů a díky slučování odborů či agend tři místa ředitelů odborů. Všechny kroky  reorganizace jsou konzultovány se zástupci odborové organizace MZV.

Na zastupitelských úřadech v zahraničí bude zrušeno celkem 187 tabulkových pracovních míst. V souvislosti s reorganizací agend na jednotlivých úřadech však bude současně 18 nových pracovních míst vytvořeno. Ze zrušených pracovních míst jich 42 zanikne v důsledku uzavření některých zastupitelských úřadů (velvyslanectví v Bogotě, Caracasu, Harare, Kinshase, Nairobi, Sanaá, San José a generálních konzulátů v Mumbaji a Sydney). Rušení pracovních míst se dotkne všech pracovních pozic, nejvíce pak administrativně-technického personálu. Počet pracovních míst v zahraničí se sníží o 95, což představuje 56% z celkového počtu tabulkových míst, o které bude od 1. února příštího roku na zastupitelských úřadech v zahraničí méně.

Rušení pracovních míst  neznamená omezení jakékoliv agendy, které ministerstvo zajišťuje, a to ani v ústředí ani na zastupitelských úřadech. Agendu v dosavadním rozsahu budou zajišťovat další pracovníci.  Jak ukazují výše uvedené grafy, od února 2011 bude výkon vlastní diplomacie, podporu exportu a konzulární servis zajišťovat 62% všech pracovníků zastupitelských úřadů, tedy o 2 procentní body více než je tomu doposud.

Rušení pracovních pozic se v nezbytné míře dotkne i obchodně-ekonomických úseků. Od února na nich bude pracovat o 23 lidí méně. Z celkového počtu 24 rušených pracovních pozic obchodně-ekonomických radů je jich 15 v evropských zemích. Ve většině případů v těchto zemích působí agentura na podporu exportu Czech Trade. Nová pracovní pozice naopak vznikne v etiopské Addis Abebě.

Ministerstvo zahraničí si je plně vědomo současné ekonomické situace a závislosti domácí ekonomiky na exportu. Rozvoj vnějších ekonomických vztahů považuje za  prioritu celé diplomatické služby a hodlá v této oblasti zachovat celý potřebný rozsah agend a činností.



[1] uvádíme pracovní místa v pevně rozepsané systemizaci ministerstva, tj. přidělená jednotlivým útvarům, z celkového počtu 1979 připadá 801 na ústředí v Praze a 1178 na zastupitelské úřady

[2] z celkového počtu 1682 připadá 673 na ústředí v Praze a 1009 na zastupitelské úřady

.