Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg se setkal se svým moldavským protějškem

 

Kišiněv, 30.9.2010 – První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg se během své návštěvy setkal s moldavským místopředsedou vlády a ministrem zahraničních věcí Iurie Leancou a zúčastnil se ministerského zasedání „Group of the European Action of the Republic of Moldova“.

Během setkání se svým resortním kolegou Leancou vyjádřil ministr Schwarzenberg podporu reformnímu vývoji a proevropskému směřování Moldavské republiky. V této souvislosti ministr Schwarzenberg poznamenal, že „Moldavsko není na cestě do Evropy, neboť je její součástí. Nyní bychom se měli vynasnažit, aby se stalo také součástí Evropské unie. K tomu je nezbytné jasné odhodlání a také splnění všech podmínek“.

Ministři se rovněž shodli, že mají zájem o další všestranný rozvoj bilaterální spolupráce, včetně posílení obchodní výměny a vytvoření příznivých podmínek pro české investory. V rámci posílení smluvní základny ministři podepsali Memorandum o spolupráci v oblasti evropské integrace a za přítomnosti moldavského ministra školství byla podepsána rovněž Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Moldavské republiky o spolupráci v oblasti školství, kultury, mládeže a sportu.

Během pracovní návštěvy se ministr Schwarzenberg zúčastnil s řadou kolegů z členských států EU třetího neformálního ministerského zasedání „Group of the European Action of the Republic of Moldova“. Setkání se rovněž zúčastnil Štefan Füle, člen Evropské komise odpovědný za politiku rozšíření a evropskou politiku sousedství. Cílem zasedání bylo vyjádřit podporu reformnímu vývoji a proevropskému směřování Moldavské republiky.

.