Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Otevření Českého domu v Düsseldorfu
Foto: Martin Bulánek (MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

V Düsseldorfu byl otevřen Český dům

 

Náměstek ministra zahraničních věcí České republiky Tomáš Dub s náměstkem ministra průmyslu a obchodu Milanem Hovorkou dnes slavnostně otevřeli Český dům Düsseldorf. Jedná se o pilotní projekt, jež na společném pracovišti zastřešuje konzulát, agentury CzechTrade, CzechInvest, CzechTourism a České centrum. Cílem projektu je snaha obnovit české zastoupení v západní – nejprůmyslovější – části Německa po zrušení konzulátu v Bonnu.

Náměstek Tomáš Dub při otevření Českého domu v DüsseldorfuOba náměstci spolu nejprve zahájili seminář „Příležitosti a perspektivy německo-českých obchodních vztahů“ připravený ve spolupráci s Hospodářskou komorou Severního Porýní-Vestfálska, jehož se zúčastnili i zástupci CzechInvest, CzechTrade, Česko-německé obchodní a průmyslové komory, místních průmyslových a obchodních komor a německých firem podnikajících v České republice. Na seminář navázala recepce za účasti zástupců místní vlády, prezidenta zemského sněmu, starosty města, diplomatického sboru, podnikatelů a novinářů. Obě akce se uskutečnily v prostorách muzea automobilů Meilenwerk v Düsseldorfu, kde byla současně otevřena i výstava o Hansi Ledwinkovi, konstruktérovi automobilů Tatra.

Hlavní prioritou činnosti Českého domu, jenž  v plné sestavě funguje již od června 2010, je podpora česko – německé ekonomické spolupráce. Efektivním a finančně rozumným řešením je využití stávajících českých subjektů, které ve Spolkové republice Německo již působí, a koncentrace jejich aktivit na jedno místo.

Výběr Düsseldorfu, jako sídla nového českého zastoupení ve Spolkové republice Německo, nebyl náhodný. Severní Porýní-Vestfálsko je pro Českou republiku z hlediska obratu zahraničního obchodu po Bavorsku druhou nejvýznamnější spolkovou zemí. Sídlí zde řada firem s významnou kapitálovou účastí v České republice. Veletrhy v Düsseldorfu, Kolíně nad Rýnem, Dortmundu a Essenu tradičně využívají české firmy k navazování obchodních kontaktů. V Severním Porýní-Vestfálsku se již také etablovala řada českých firem.

Český dům Düsseldorf podpoří českou ekonomickou přítomnost a viditelnost v regionu a napomůže rozvoji vzájemných vztahů se Spolkovou republikou Německo.

.