Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Kubánský disident Roland Jiménez Pozada s rodinou
Foto: Robert Janás (MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Česká republika přijala kubánského politického vězně a jeho rodinu

 

V úterý 26. října 2010 přicestoval do Prahy kubánský politický vězeň a disident, který byl minulý týden propuštěn z kubánského vězení. Česká republika poskytne jemu a jeho rodině politický azyl.

Kubánský disident Roland Jiménez Pozada s rodinou a ministr vnitra Radek JohnPřijetí kubánského disidenta a jeho rodinných příslušníků je potvrzením dlouholetého postoje České republiky ve věci podpory demokratické opozice a občanské společnosti na Kubě. V reakci na zahájené propouštění disidentů tuto připravenost České republiky poprvé deklaroval první místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg během zasedání Rady pro zahraniční věci (FAC) 26. července 2010 v Bruselu. Ministr Schwarzenberg zdůraznil, že je nutné, aby se propuštění političtí vězni mohli svobodně rozhodnout, zda zůstanou na Kubě nebo využijí nabídku začít nový život za hranicemi Kuby. Česká republika je tímto způsobem připravena poskytnout azyl až deseti osobám, čímž se stává druhou zemí EU, která propuštěné politické vězně z Kuby přijala.

Poskytnutí politického azylu je společnou iniciativou Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva vnitra ČR. Česká republika tak vyjadřuje nejen snahu pomoci propuštěným kubánským disidentům v jejich tíživé životné situaci, ale i humanitární principy své zahraniční politiky.

Rodině politického vězně bude poskytnuta všestranná péče, včetně zdravotních vyšetření.

.