Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg uskutečnil návštěvu Srbska

 

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg navštívil ve dnech 25. – 26. října Srbskou republiku. Jednal s ministrem zahraničních věcí Vukem Jeremićem a předsedou vlády Mirkem Cvetkovićem.

Hlavními tématy rozhovoru s ministrem zahraničních věcí byla integrace Srbska do EU. Ministr Schwarzenberg přiletěl do Bělehradu přímo ze zasedání Rady ministrů zahraničních věcí v Lucemburku (GAC), která rozhodla o postoupení srbské přihlášky Evropské komisi  k hodnocení (Avis). Tato zpráva byla v Srbsku velice pozitivně přijata a ministr Jeremić vyjádřil opakovaně poděkování ČR za podporu v integračních snahách Srbska. Dalšími tématy rozhovorů byla situace na západním Balkáně, vztahy s Kosovem, vzájemná podpora kandidatur v multilaterálních organizacích a zájem Srbska o spolupráci se zeměmi V4. Ministr Schwarzenberg návštěvu vysoce hodnotil: „Byla to velmi dobrá návštěva. Společně jsme symbolicky oslavili postup Srbska směrem k Evropské Unii, utužili jsme ekonomické vztahy a oživili staré a pevné přátelství naší země se Srbskem“.

S předsedou vlády Srbské republiky jednal český ministr o přípravě jeho listopadové návštěvy v Praze. Důležitým bodem rozhovorů byla také hospodářská spolupráce a možnosti investic českých firem v Srbsku.

Ministr se v závěru návštěvy Bělehradu zúčastnil státní recepce pořádané velvyslanectvím ČR.

Vít Kolář, mluvčí MZV

.