Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Karel Schwarzenberg a kubánský disident Roland Jimenez Pozada s rodinou
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg přijal kubánského politického vězně

 

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg přijal dne 2. listopadu 2010 v Černínském paláci nedávno propuštěného kubánského politického věžně Rolanda Jimeneze Pozadu s jeho rodinou. Ministr ocenil statečný postoj celé rodiny a popřál jim mnoho štěstí v novém životě v ČR: „Sám mám zkušenost odchodu do zahraničí. Bylo mi 10 let, když jsme opouštěli Československo a ten pocit si do dneška pamatuji.“

Karel Schwarzenberg a Roland Jimenez Pozada s rodinouPřijetí kubánského disidenta a jeho rodinných příslušníků je potvrzením dlouholetého postoje České republiky ve věci podpory demokratické opozice a občanské společnosti na Kubě. V reakci na zahájené propouštění disidentů tuto připravenost České republiky poprvé deklaroval první místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg během zasedání Rady pro zahraniční věci (FAC) 26. července 2010 v Bruselu. Ministr Schwarzenberg zdůraznil, že je nutné, aby se propuštění političtí vězni mohli svobodně rozhodnout, zda zůstanou na Kubě nebo využijí nabídku začít nový život za hranicemi Kuby. Česká republika je tímto způsobem připravena poskytnout azyl až deseti osobám, čímž se stává druhou zemí EU, která propuštěné politické vězně z Kuby přijala.

Poskytnutí politického azylu je společnou iniciativou Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva vnitra ČR. Česká republika tak vyjadřuje nejen snahu pomoci propuštěným kubánským disidentům v jejich tíživé životné situaci, ale i humanitární principy své zahraniční politiky.

.