Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

PRT Lógar
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Češi v Lógaru dokončili budovu pro zpravodajskou službu, zahájili nové projekty

 

4. 11. 2010, Lógar, Afghánistán – Projekty na podporu dobrého vládnutí a bezpečnosti patří mezi priority českého Provinčního rekonstrukčního týmu.

PRT LógarV rámci projektu podpory dobrého vládnutí zahájili čeští experti spolupráci na stavbě knihovny se studovnou patřící k soudní budově v centru provincie v Pol-e Alam. „Zaměstnanci soudu potřebovali místo, kde by se mohli dál vzdělávat. V prostorách nové budovy budou probíhat jednání i různá školení, knihovna se studovnou bude sloužit pracovníkům justice a příslušníkům bezpečnostních složek,“ říká Zbyněk Pavlica, bezpečnostní expert civilní části PRT.

V centru provincie Lógar dokončili Češi stavbu administrativní budovy pro afghánskou zpravodajskou službu NDS (National Directorate of Security). V dvoupatrové budově v Pol-e Alam najde zázemí pro svoji práci přes 60 pracovníků, kteří jsou součástí afghánských bezpečnostních složek.

„Dosud byli pracovníci NDS rozmístění na několika stanovištích, v nevyhovujících podmínkách, a jen stěží spolu komunikovali. Teď budou pracovat efektivněji,“vysvětluje bezpečnostní expert.

V Lógaru zároveň Češi zahájili hned několik nových bezpečnostních projektů. Mezi nimi je i přestavba základny afghánské armády v Altimuru, kde slouží přes 700 vojáků. „Požádali jsme PRT o opravu zázemí a stavbu ošetřovny, protože teď musíme naše zraněné ošetřovat ve stanech,“ říká podplukovník Torujalaj, velitel základny. Součástí projektu je i rekonstrukce zchátralé kuchyně a jídelny.

Dalším z nových projektů je stavba kontrolního stanoviště afghánské policie v okrese Čarch.  Na něm sloužící policisté budou hlídat důležitý most u vesnice Dabare a přes něj vedoucí silnici, která spojuje hned tři lógarské okresy. Vedle základů nového checkpointu zatím stojí provizorní policejní stanoviště opevněné jen válci naplněnými pískem a hlínou. „Policisté ale potřebují zděnou budovu s ochrannou zdí, aby mohli čelit útokům povstalců. Čarch je dost neklidný distrikt, přítomnost afghánských policistů je tam klíčová. A my jim pomáháme zajistit slušné podmínky k práci,“ dodává Pavlica.

 Český Provinční rekonstrukční tým působí v provincii Lógar od března 2008. Jeho civilní část tvoří 11 odborníků z ministerstva zahraničí, vojenskou složku pak 261 příslušníků Armády ČR. Mezi oblasti působení PRT patří vedle podpory bezpečnosti také zemědělství, opravy vodních zdrojů, zdravotnictví, budování infrastruktury a podpora školství nebo nezávislých médií. Celkem Češi dokončili v Lógaru již 122 projektů.

 Kontakty:

Kristýna Greplová - Provinční rekonstrukční tým Lógar, Afghánistán
e-mail: czechprt07@gmail.com
tel. +93 796 532 724

Terezie Täubelová, Ministerstvo zahraničních věcí
e-mail: terezie_taubelova@mzv.cz, czechprt17@gmail.com
tel.: (+420) 734 362 714

.