Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

FEP_5539-1
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg navštívil Estonsko

Kdy: 16.11.2010 - 17.11.2010 , Kde: Tallin, Estonsko

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg navštívil ve dnech 16 a 17. listopadu Estonskou republiku. Vedle setkání s oficiálními představiteli navštívil univerzitní město Tartu a místní školu a školku vedenou českými řádovými sestrami.

Na setkání s ministrem zahraničních věcí Estonska Urmasem Paetem se diskutovalo především o partnerství ČR a Estonska a spolupráci v rámci EU. Dotkli se také otázky kandidatur na sídla evropských agentur, ale také kandidatur do mezinárodních organizací. Estonsko vstupuje 1. ledna 2011 do eurozóny a téma přijímání společné měny, koordinace měnové politiky a diskutované změny Smlouvy EU byly další částí rozhovoru. Ministři si rovněž vyměnili názory na vztahy EU vůči třetím zemím, především k Rusku a debatovali pozice před nadcházejícím summitem NATO a OBSE. Estonský ministr poděkoval ČR za ochranu estonského vzdušného prostoru, kterou  zajišťovaly české stíhací letouny grippen. Značnou část setkání věnovali ministři tématu Východního partnerství.

Setkání s premiérem země Andrus Ansipem bylo věnováno bilaterálním otázkám, estonské vnitřní politice, obchodní spolupráci a vstupu Estonska do eurozóny. Po setkání s premiérem se ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg účastnil večeře na pozvání prezidenta Estonské republiky pana Thomase Henrika Ilvese.

Před oficiálním programem v hlavním městě Tallinu ministr Schwarzenberg navštívil město Tartu, sídlo významné univerzity, a prohlédl si zdejší školu a školku, na které učí české řádové sestry. Historie Katolické školy v Tartu je od počátku spojená s činností sester Neposkvrněného početí Panny Marie. České řádové sestry přijely do Tartu v roce 1938 a otevřely zde školu. Současná škola byla obnovena v roce 1993 a 1994 a ve velmi krátké době se stala velmi žádanou a kvalitní školou v Tartu. Dnes zde působí dvě české a jedna slovenská řádová sestra.

galerie

Oficiální návštěva Estonska

.