Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Do Prahy přijeli zástupci provinční vlády z Lógaru

 

14. listopadu 2010, Praha/Lógar – Na pozvání Ministerstva zahraničních věcí České republiky přicestovali v neděli 14.11. večer do Prahy zástupci afghánské státní správy z provincie Lógar. Návštěva zapadá do dlouhodobé strategie podpory místní vlády českým Provinčním rekonstrukčním týmem (PRT), který ve východoafghánské provincii působí od roku 2008.

Účastníky stáže jsou zejména úředníci provinční vlády a dalších institucí v provincii Lógar. Českou republiku tak navštívili například ředitelé místních poboček ministerstva zemědělství, kultury či vodních zdrojů. Do Prahy zavítal i ředitel vězeňské služby, vrchní státní zástupce či starosta Pol-e-Alam, největšího města provincie.

Cílem projektu je především přispět k rozvoji kvalitní vlády a fungující státní správy na provinční úrovni, a zároveň posílit vztahy mezi Českou republikou a Lógarem. Afghánští hosté navštíví celou řadu úřadů, ale i školy, nemocnice, zemědělské provozy či média. Převážná část stáže se bude konat v Plzeňském kraji. „Provinční vláda v Lógaru se potýká s celou řadou problémů. Jedním z nich je i nedostatek inspirace a možností dalšího vzdělávání úředníků. Chceme našim kolegům z Lógaru ukázat, jak funguje česká státní správa, a to v menším krajském a okresním měřítku,“ říká bývalý člen civilní části PRT a spoluorganizátor projektu František Kříž.

Složení skupiny lógarských úředníků odráží programové priority českého PRT, kterým se v provincii věnuje. Kromě podpory dobrého vládnutí to jsou zejména rozvoj zemědělství, rekonstrukce vodních zdrojů a posilování bezpečnosti. „V provincii je zemědělství hlavní formou obživy, český rekonstrukční tým tam navíc staví novou střední zemědělskou školu. Kromě různých lesních a zpracovatelských podniků proto naše hosty vezmeme i do zemědělského učiliště v Sušici,“ dodává Pavel Burian z České zemědělské univerzity.  

Mezi účastníky stáže byli zařazeni také například zástupce místních jednotek Afghánské národní policie, velitel jednotky Afghánské národní armády či zástupci justice. „Jsem velmi zvědavý, jak fungují podobné instituce v České republice. Potkáme naše protějšky, uvidíme chod jednotlivých oddělení, získáme nové zkušenosti. Co nás zaujme, zkusíme pak aplikovat u nás v Lógaru,“ shrnuje svá očekávání od týdenního pobytu v Evropě provinční státní zástupce Abdul Quayom. „Jedním z našich cílů je prohloubení  vztahu s Českou republikou. Spolupráci s Čechy oceňujeme, protože se podílejí na rozvoji naší země. Teď konečně uvidíme jejich zemi a navíc při tom získáme tolik potřebné zkušenosti. Je ještě spousta věcí, které se musíme naučit,“ dodává Zabibulláh Fayáz, ředitel lógarské pobočky ministerstva hospodářství. Mezi body programu byly zařazeny také exkurze do Českého rozhlasu či do Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda v Praze.

Spolupráce s místní vládou a zvyšování jejích kapacit je pro PRT v Lógaru pevnou součástí rozvojové strategie. Všechny rekonstrukční a rozvojové projekty jsou se zástupci jednotlivých ministerstev pečlivě konzultovány a vycházejí z jejich priorit. Od začátku jeho působení bylo dokončeno 131 projektů, z toho 51 projektů rychlého dopadu. PRT tvoří  11 civilních expertů a 261 vojáků Armády ČR.

Kontakt:
Terezie Täubelová, mediální zástupce pro PRT Lógar, Ministerstvo zahraničních věcí ČR, telefon: 734 362 714, e-mail:Terezie_Taubelova@mzv.cz


.