Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

200 výročí narození K.H. Máchy - Pocta v New Yorku

 

České centrum New York připomene Máchovu poezii, její nadčasovost a básníkův odkaz dnešním čtenářům na večeru, který se uskuteční 22. listopadu v České národní budově.

Básníkovo vrcholné dílo - lyricko-epickou báseň Máj - diváci uslyší částečně česky a částečně anglicky v podání českých a amerických umělců. Svou oblíbenou pasáž přednesou Zuzana Stivínová, Jana Plodková, Martina Formanová, Martin Palouš, Petr Sís a Dušan Týnek, angličtinu zarecitují Julian Stetkevych, Bryan Tyree Henry a Laura Esposito. Režie večera se ujal mladý nadějný režisér a dramatik Snehal Desai. Pocta Karlu Hynku Máchovi se uskuteční při příležitosti uplynutí 200 let od jeho narození.

Hudební část programu připravil Jiří Kadeřábek a nazval ji The Tone of a Broken Harp, The Sound of a Snapped String – skladba pro video, zvukovou stopu, zpěv, klavír a smyčcové kvarteto. „Skladba je inspirována temnou až dekadentní vrstvou Máchova Máje. Poetické obrazy lásky a jarní přírody se mísí s líčením zmaru, zoufalství a smrti,“ říká autor. „Koncept skladby a přesná podoba videa mě napadla, když jsem si jednoho odpoledne náhle a neobvykle zdřímnul,“ dodává Jiří Kadeřábek.

Během večera bude použito nejnovějšího anglického překladu Máje americké překladatelky a básnířky Marcely Sulak, který vydalo v roce 2005 nakladatelství Twisted Spoon Press.

Skladbu přednese Jiří Kadeřábek a americké smyčcové kvarteto / Fourbythree, barevné korekce použitého videa byly provedeny firmou Avion Postproduction s.r.o.

Karel Hynek Mácha patří k básníkům, z jejichž tvorby stále čerpají další generace umělců. Mácha je symbolem české poezie, a zároveň se mu dostává světového uznání, když bývá přirovnáván k anglickým romantických básníkům. V České republice je rok 2010 vyhlášen Rokem Karla Hynka Máchy.

Více informací na: www.czechcenter.com; www.czechcentres.cz

Kontakt pro další informace:

České centrum New York

Pavla Niklová - programová náměstkyně Českého centra New York

Bohemian National Hall / Czech Center New York

321 E 73rd Str., New York, NY 10021

Tel:   646-422-3394; GSM: 646-464-4329; Email:  niklova@czech.cz

Tiskové oddělení Českých center                               

Jiří Rosenkranz                                                              Ivana Síglerová

T: +420/234 668 253                                       T: +420/234 668 251

Email:rosenkranz@czech.cz                           Email: siglerova@czech.cz

.