Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

MInistr Karel Schwarzenberg a ministr zahraničí Nového Zélandu Hon Murray MyCully
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podpis Protokolu k Dohodě o programu pracovní dovolené mezi Českou republikou a Novým Zélandem

 

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg přijal 25. listopadu 2010 v Černínském paláci ministra zahraničních věcí Nového Zélandu Hon Murray MyCullya.

Karel Schwarzenberg vyjádřil hned v úvodu smutek nad tragickou událostí v dole Pike River a soustrast rodinám pozůstalých horníků. Během setkání podepsali oba ministři Protokol k Dohodě o programu pracovní dovolené mezi vládou České republiky a vládou Nového Zélandu.

MInistr Karel Schwarzenberg a ministr zahraničí Nového Zélandu Hon Murray MyCully

MInistr Karel Schwarzenberg a ministr zahraničí Nového Zélandu Hon Murray MyCully

S ohledem na rostoucí počet českých občanů na Novém Zélandu má Česká republika zájem o Dohodu o sociálním zabezpečení na Novém Zélandě. Ministr Schwarzenberg zmínil spolupráci v oblasti uznávání kvalifikace českého občana zaměstnaného dočasně, či trvale na Novém Zélandě. „Je to báječná zpráva pro naše mladé lidi. Nový Zéland je velmi atraktivní místo, které můžou díky této Dohodě poznat a ještě si zlepšit angličtinu nebo se přiučit nějakému řemeslu." Karel Schwarzenberg by také přivítal uznání českých řidičských průkazu na Novém Zélandě, stejně jako je to u ostatních zemí EU.

Protokol mění uvedenou Dohodu, podepsanou v Praze dne 11. října 2004. Dohoda umožňuje mladým lidem z obou států uskutečnit střednědobý poznávací pobyt na území druhé smluvní strany (včetně možnosti absolvování krátkodobého studijního programu) a v jeho průběhu vykonávat pracovní činnost, a získat tak finanční prostředky ke krytí části nákladů spojených s pobytem. Nový Zéland je turisticky velmi přitažlivou zemí a ze strany české mládeže jsou možnosti, které Dohoda nabízí, hojně využívány.

V současné době je roční kvóta pro podávání žádostí 1200 osob. Ročně o vízum k pracovní dovolené požádá řádově 500 – 1200 občanů České republiky. Vízum se uděluje na dobu jednoho roku. Čeští občané mohou žádosti podávat přes internet, novozélandští občané na vybraných zastupitelských úřadech České republiky.

Cílem Protokolu je zjednodušení dosavadních podmínek pobytu, resp. prodloužení možné doby studia a zaměstnání na území druhé smluvní strany a výhodnější úprava podmínek pro získání víza podle této Dohody.

Protokol rozšiřuje maximální věk žadatele pro podání víza ze třiceti let na třicet pět let, odstraňuje omezení maximální doby, po kterou je možné pracovat u jednoho zaměstnavatele a tak umožňuje výkon pracovní činnosti u jednoho zaměstnavatele po dobu celého ročního pobytu (platí ovšem nadále zákaz trvalého zaměstnání). Dochází také k prodloužení doby možného studia ze tří na šest měsíců a ke zrušení omezení, podle nějž se účastník programu může zapsat do maximálně jednoho vzdělávacího nebo studijního kurzu. Protokol odstraňuje podmínku trvalého pobytu na území státu, jehož je žadatel občanem, postačuje podmínka občanství České republiky, resp. Nového Zélandu.

.