Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

České centrum ve Varšavě uspořádalo výstavu „Evropské pexeso“

 

Dne 25. listopadu v 18.00 hodin se v Českém centru ve Varšavě sešli návštěvníci všech věkových kategorií, aby se zúčastnili slavnostní vernisáže výstavy „Evropské pexeso“ a pilotního promítání stejnojmenného výchovně-vzdělávacího filmu České televize o 28 členských zemích Evropské unie, viděných očima dětí. Od 26. 11. do 15. 12. se ve výstavní galerii a promítacím sále Českého centra Varšava budou střídat děti z varšavských základních škol.

Výstavní sál Českého centra ve Varšavě zaplnili 25. listopadu v 18 hodin lidé všech věkových kategorií – studenti prvních a druhých ročníků středních škol, učitelé a ředitelé základních škol, představitelé Úřadu hl. m. Varšavy i ministerstev, studenti univerzit, bohemisté, ale i další zájemci o českou kulturu (nejstaršímu bylo přes 70 let). Ti všichni přišli ze zájmu o putovní výstavu „Evropské pexeso“ a o pilotní promítání doprovodného stejnojmenného výchovně vzdělávacího filmu s tematikou: „Co víme o jednotlivých členských státech Evropské unie“.

Zájem o výstavu i film je důkazem zájmu polské odborné i laické veřejnosti o český příspěvek k budoucímu předsednictví Polska v Radě EU

Cílem výstavy, kterou připravily dvě české výtvarnice Michaela Bergmannová a Marie Procházkové, bylo za použití různých technik a materiálů představit jednotlivé země Evropské unie.

Výstava navazuje na stejnojmenný animovaný zábavně-vzdělávací cyklus, který vloni tyto české malířky vytvořily pod hlavičkou České televize, kde byl již dvakrát vysílán. Návštěvníci vernisáže se dozvěděli, že celý cyklus „Evropské pexeso“ obdržel cenu Elsa v kategorii nejlepší animovaný televizní pořad.

Animovaný cyklus České televize Evropské pexeso autorek Márii Procházkové a Michaely Bergmannové je zaměřen na dětské publikum, kterému zábavnou formou představuje jednotlivé země EU i myšlenku EU. Dva dětské hlasy - holčičí (Dorotka Dědková) a chlapecký (Matouš Kratina) – se nejdříve vždy dohodnou, o jaké zemi si budou povídat, a poté ji okomentují - vždy se skvělým humorem a velkorysým nadhledem. Cílem je, aby se (nejen) děti lépe orientovaly v zemích kolem nás a měly o nich alespoň rámcovou představu. Odborná veřejnost ocenila také to, že celý film – všech 28 tříminutových dílů – je opatřen polskými titulky, které zajistilo České centrum ve Varšavě.

Na cyklu spolupracovalo mnoho výtvarníků a animátorů, kteří pomohli v rámci společných pravidel odlišit jednotlivé země a vdechnout jim originální charakter, a tím podpořili myšlenku - motto EU: „Jednota v rozmanitosti“. Z mnohých umělců jmenujme alespoň  Báru Dlouhou, Anetu Kýrovou, Radka Doskočila, Niké Papadopulosovou, Martina Búřila či Zdeňka Durdila.

Na návštěvu Českého centra se chystá desítka varšavských škol, přijdou dokonce i z mateřské školy

Díky spolupráci s pedagogy navštíví od 26. 11. do 15. 12. 2010 České centrum ve Varšavě desítky žáků základních škol, aby společně zhlédli film i výstavu, která již byla představena na Slovensku, ve Španělsku, Nizozemí a Rakousku a směřuje poté do dalších zemí EU. Pozoruhodné je, že pozvánku přijali i studenti prvních ročníků středních škol, a dokonce i mateřské školy, kterým se budou promítat pouze vybrané díly a přizpůsobí se také verze kvizů.

Více na: http://www.czechcentres.cz/warsaw

Kontakt pro další informace:

Tiskové oddělení Českých center                Českých centrum Varšava

Jiří Rosenkranz                                                  Pavla Foglová

T: +420/234 668 253                                             T: +48/22/6297271

Email:rosenkranz@czech.cz                                               Email: foglova@czech.cz

.