Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Kouzelník jevištního prostoru Josef Svoboda

 

České centrum Bratislava připravilo na závěr letošního roku společně s pražským Divadelním ústavem výstavu výjimečné osobnosti Josefa Svobody.

Jeho jméno je povědomé téměř každému, kdo se jen trochu otřel o prkna, která znamenají svět. V úterý 14. 12. v 17.00 se ve foyer Slovenského národního divadla v Bratislavě otevře výstava Kouzelník jevištního prostoru, která představí práci tohoto legendárního scénografa.

Na výstavě v netradičním prostoru divadelního foyer nového Slovenského národního divadla se představí několik desítek fotografií jeho prací, které zachycují koncepty, ale i hotové scény realizované po celé Evropě. V jeho bibliografii se uvádí, že vytvořil scény pro více než sedm set divadelních inscenací a oper. Stál také u zrodu fenomenální Laterny Magiky.

Josef Svoboda - scénograf, jevištní výtvarník a pedagog  - vždy usiloval o funkční začlenění scény do kontextu hry. Jeden silný scénický nápad vtiskl klasickému divadelnímu textu punc originality, modernosti. Jsem si jistá, že díky Svobodovým scénám si diváci představení pamatovali dlouhá léta, a věřím, že zejména slovenským divadelníkům udělá výstava velkou radost,“ komentuje přípravy Jana Burianová, ředitelka bratislavského Českého centra.  Na vernisáži promluví kurátorka výstavy Helena Albertová a také významný slovenský scénograf Milan Čorba, někdejší Svobodův spolupracovník.

Josef Svoboda se narodil v Čáslavi v roce 1920. Vyučil se jako truhlář, až později – po válce - pokračoval studiem architektury a scénografie. Na Vysoké škole umělecko-průmyslové vychoval celou generaci scénografů. Zemřel po těžké nemoci v roce 2002.

Výstava Kouzelník jevištního prostoru potrvá do 14. února 2011 a bude přístupná vždy před představením činohry SND.

Kontakt pro další informace:

Tiskové oddělení Českých center                        

Jiří Rosenkranz                                                                                                                                  
E:rosenkranz@czech.cz
T:234 668 253                                  

České centrum Bratislava

Petra Darovcová
E: ccbratislava@czech.cz
T: +421 2 544 18 215

 

.