Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Kouzelník jevištního prostoru Josef Svoboda

 

České centrum Bratislava připravilo na závěr letošního roku společně s pražským Divadelním ústavem výstavu výjimečné osobnosti Josefa Svobody.

Jeho jméno je povědomé téměř každému, kdo se jen trochu otřel o prkna, která znamenají svět. V úterý 14. 12. v 17.00 se ve foyer Slovenského národního divadla v Bratislavě otevře výstava Kouzelník jevištního prostoru, která představí práci tohoto legendárního scénografa.

Na výstavě v netradičním prostoru divadelního foyer nového Slovenského národního divadla se představí několik desítek fotografií jeho prací, které zachycují koncepty, ale i hotové scény realizované po celé Evropě. V jeho bibliografii se uvádí, že vytvořil scény pro více než sedm set divadelních inscenací a oper. Stál také u zrodu fenomenální Laterny Magiky.

Josef Svoboda - scénograf, jevištní výtvarník a pedagog  - vždy usiloval o funkční začlenění scény do kontextu hry. Jeden silný scénický nápad vtiskl klasickému divadelnímu textu punc originality, modernosti. Jsem si jistá, že díky Svobodovým scénám si diváci představení pamatovali dlouhá léta, a věřím, že zejména slovenským divadelníkům udělá výstava velkou radost,“ komentuje přípravy Jana Burianová, ředitelka bratislavského Českého centra.  Na vernisáži promluví kurátorka výstavy Helena Albertová a také významný slovenský scénograf Milan Čorba, někdejší Svobodův spolupracovník.

Josef Svoboda se narodil v Čáslavi v roce 1920. Vyučil se jako truhlář, až později – po válce - pokračoval studiem architektury a scénografie. Na Vysoké škole umělecko-průmyslové vychoval celou generaci scénografů. Zemřel po těžké nemoci v roce 2002.

Výstava Kouzelník jevištního prostoru potrvá do 14. února 2011 a bude přístupná vždy před představením činohry SND.

Kontakt pro další informace:

Tiskové oddělení Českých center                        

Jiří Rosenkranz                                                                                                                                  
E:rosenkranz@czech.cz
T:234 668 253                                  

České centrum Bratislava

Petra Darovcová
E: ccbratislava@czech.cz
T: +421 2 544 18 215

 

.