Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Rádiovými vlnami proti komunismu

 

(Archivní článek, platnost skončena 01.04.2014.)

Mezinárodní konference: Hlasy svobody – západní provokace? 60 let Rádia Svobodná Evropa v Mnichově a Praze

1. květen 1951, americké Radio Free Europe začíná s pravidelným vysíláním za železnou oponu. U příležitosti šedesátého jubilea stanice se bude v Mnichově od 28. do 30.4. konat  mezinárodní konference „Hlasy svobody – západní provokace?“. Záštitu nad konferencí převzali bavorský předseda vlády Horst Seehofer a ministr zahraničních věcí České republiky Karel Schwarzenberg. Doprovodný program bude zahrnovat pódiovou diskusi k současné situaci zahraničního rozhlasového vysílání (29.4.) a promítání rumunského dokumentárního filmu „Cold Waves“ (30.4.). Historii Rádia Svobodná Evropa je věnována výstava „Hlasy svobody“, která bude slavnostně zahájena v Bavorském zemském sněmu (29.6.) a následně prezentována v dalších evropských zemích a ve Spojených státech amerických.

Základní otázka zní: Jakou moc mají zprávy? Boj za zprostředkování a výklad nezávislých informací měl za studené války podobný význam, jako je tomu dnes. Rádio Svobodná Evropa vysílalo zprávy z Mnichova do zemí střední a východní Evropy a podporovalo tak tamější procesy demokratizace. Totalitní státy východního bloku to vnímaly jako zásah do svých vnitřních záležitostí a jako provokaci Západu. 

Pořadatelé: České centrum Mnichov je příspěvkovou organizací Ministerstva zahraničních věcí ČR. Akcemi z oblastí kultury a vědy prezentuje Českou republiku na jihu Německa již deset let. Collegium Carolinum, vědecký institut pro výzkum českých zemí, má dlouhodobé zkušenosti v oblasti výzkumu dějin středně-východní Evropy, jakož i s pořádáním mezinárodních vědeckých konferencí. Ústav pro studium totalitních režimů v Praze se zabývá výzkumem a dokumentací komunistické totalitní moci v ČR a spravuje archiv československé Státní bezpečnosti.

Konference se zúčastní renomovaní vědci z Evropy a Spojených států amerických (mj. Igor Lukeš / Boston University; A. Ross Johnson / Woodrow Wilson Center Washington). Round-Tables a pódiové diskuse přinesou rozhovory s pamětníky, mimo jiné s Toomasem Hendrikem Ilvesem, presidentem Estonské republiky, a dalšími bývalými zaměstnanci Rádia Svobodná Evropa.

přílohy

Program Konference 1 MB pdf (Acrobat dokument) 14.4.2011

.