Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Soudce Robert Fremr
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Soudce JUDr. Robert Fremr zvolen do Mezinárodního trestního soudu

 

Dne 13. prosince 2011 byl zvolen do Mezinárodního trestního soudu český soudce JUDr. Robert Fremr. Volby se konaly na zasedání Shromáždění smluvních stran Římského statutu tohoto soudu v New Yorku.

Soudce Fremr byl zvolen již ve druhém kole těchto voleb, ve kterém získal 77 hlasů. Na celkem 6 uvolněných míst soudců  bylo nominováno celkem 19 kandidátů, zatím byli zvoleni vedle soudce Fremra též kandidáti Filipín a Trinidadu a Tobaga.

Soudce Fremr patří mezi přední české odborníky na trestní a mezinárodní trestní právo. Několik let byl mj. soudcem Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu.

Mezinárodní trestní soud je stálou mezinárodní soudní institucí, která je příslušná pro stíhání pachatelů válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a genocidy. Česká republika se stala smluvní stranou Římského statutu v roce 2009, nyní tak již učinilo celkem 120 států. Mezinárodní trestní soud se nyní zabývá zejména zločiny spáchanými v Africe, od Konžské demokratické republiky, přes súdánský Darfur až po Libyi.

Česká diplomacie tak pokračuje ve svém aktivním působení v mezinárodních organizacích poté, co byla v květnu tohoto roku zvolena do Rady OSN pro lidská práva. Zvolení českého kandidáta, které je výsledkem více než rok trvající volební kampaně, potvrzuje rovněž  další výrazné zapojení českých expertů v oblasti mezinárodního práva poté, co v listopadu tohoto roku prosadila rovněž zvolení prof. Šturmy do Komise OSN pro mezinárodní právo.

.