Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Schwarzenberg a Eva Njekljajeva
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg přijal zástupce běloruské opozice

 

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg přijal v pondělí 10. ledna 2011 v Černínském paláci zástupce běloruské opozice.

Ministr Schwarzenberg a představitelka běloruské opoziceSetkání se konalo ve stínu násilného zásahu běloruských orgánů proti běloruské opozici a zadržení opozičních aktivistů po volbách v prosinci uplynulého roku. Česká republika je situací znepokojena a pokládá za nezbytné, aby Evropská unie na represe jasně reagovala. I když dialog Evropské unie a Běloruska bude pokračovat, nemůže mít podobu jako před běloruskými volbami. „Česká republika má velmi jasné stanovisko, že při vší vstřícnosti, kterou jsme vůči Bělorusku prokázali pozváním do programu Východního partnerství a podporou běloruských ambicí v Bruselu, poté co se stalo, musíme začít přemýšlet o velmi tvrdém postoji,“ uvedl ministr Schwarzenberg.

V rámci Evropské unie podporuje Česká republika jednání o vízové facilitaci. Česká republika poskytuje běloruským občanům až 25% schengenských víz zdarma. Bude v tom pokračovat i v budoucnu a hledat možnosti zjednodušení cestování pro obyčejné Bělorusy.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR bude nadále podporovat projekty ve prospěch občanské společnosti a nezávislých médií, jako je Evropské rádio pro Bělorusko. Ministerstvo zkoumá další možnosti podpory občanské společnosti v Bělorusku, kterou bude konzultovat i s českými nevládními organizacemi.

přílohy

Záznam tiskové konference k Běloruské opozici 3 MB mp3 (zvukový záznam) 10.1.2011

Seznam představitelů běloruské opozice na setkání s... 26 kB doc (Word dokument) 10.1.2011

.