Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Co je dobré pro Afghánistán?

 

České centrum v Mnichově pořádá diskuzi Co je dobré pro Afghánistán? Diskuze se zaměří na otázky, jak se Česká republika a Německo angažují v Afghánistánu.

Čeští a němečtí vojáci bojují v rámci mise NATO společně ve vzdáleném Afghánistánu. Obě země však na Hindukúš neposílají jen vojáky. Civilní rekonstrukční týmy a humanitární organizace z obou zemí se tam podílejí na rozvojové pomoci. U příležitosti derniéry výstavy fotoreportéra Jana Šibíka představí Filip Moravec z českého regionálního rekonstrukčního týmu (PRT Logar) a Rudolf Jaerschky z bavorské iniciativy Empor e.V. svou práci a společně budou diskutovat o smyslu a účelu pomoci v Afghánistánu. Diskusi bude v Českém centru Mnichov moderovat Jamila Adobhani (Bayerischer Rundfunk).

Provinční rekonstrukční tým Logar je jedenáctičlenný tým civilních odborníků, který spadá pod české ministerstvo zahraničí a ministerstvo obrany a jenž se v rámci mise NATO podílí na podpoře civilního obnovy v provincii Logar. V rámci své činnosti mj. vzdělává spolupracovníky místní vlády a bezpečnostních složek, staví či renovuje školy, podporuje místní hospodářství a angažuje se v oblasti ženských práv a nezávislých médií. Jakkoli tým PRT Logar není velký, výsledky jeho činnosti jsou díky přítomným odborníkům znatelné.

Iniciativa Empor e.V. vznikla v roce 2005 z podnětu afghánského ortopéda Wali Nawabiho, který v Kábulu roku 2003 otevřel ortopedickou dílnu. Po více než dvaceti letech války potřebuje řada lidí ortopedické pomůcky, aby se znovu mohli aktivně vřadit do společnosti. S podporou sociálního referátu města Mnichov, Handicapu International a Společnosti pro technickou spolupráci provozuje Empor e.V. v Afghánistánu dvě dílny, vzdělává ženy v oblasti výroby ortopedických pomůcek, stará se o řadu obětí nášlapných min a o válečné invalidy.

Vzhledem ke značně problematické situaci v Afghánistánu, lze namítnout, že práce iniciativ, jako je PRT Logar nebo Empor e.V., představuje jen kapku v moři. Podle Matyáše Zrna je ale bilance těchto aktivit pozitivní: „Kdykoliv jedeme a vidíme naši školu, náš most, náš zavodňovací kanál, tak vidíme, že v místě, kde se před tím děti tísnily venku, se teď 500 dětí učí uvnitř v normálních učebnách. Tak vidíme, že po nás zůstala stopa.“

Čas a místo konání:
18. ledna 2011, 19.00
České centrum Mnichov, Prinzregentenstr. 7

Kontakt pro tisk:

Dr. Zuzana Jürgens
E: jurgens@czech.cz
T: 0042(0) 234 668 557
M: 0049(0) 171 270 48 11
Prezentujeme Českou republiku v zahraničí v oblasti kultury, vzdělávání, obchodu a turistiky.
Více informací na:
www.czechcentres.cz/munich

.