Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg dnes telefonicky hovořil s Aun Schan Su Ťij

 

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg tlumočil v dnešním telefonickém rozhovoru s paní Aun Schan Su Ťij, významnou představitelkou barmské opozice a laureátkou Nobelovy ceny míru „české vnímání“ současné situace v Barmě. Zároveň ji ujistil o plné podpoře úsilí o demokratické změny v Barmě. Česká republika je názoru, že sankce uvalené Evropskou unií by měly zůstat v účinnosti do té doby, než nová vláda přistoupí k širokému dialogu s opozicí.

Karel Schwarzenberg„Je pro mne velkou ctí mít možnost hovořit s Aun Schan Su Ťij. Je jednou z největších osobností naší doby. Vážím si a obdivuji její postoje. Je pro nás vzorem, příkladem osobnosti, která se tolik obětuje pro svoji zemi. Díky naší vlastní čtyřicetileté zkušenosti z nedemokratického Československa víme, jak důležití jsou lidé, kteří se neobávají mluvit otevřeně", říká Karel Schwarzenberg a zdůrazňuje nezbytnost přímého kontaktu Aun Schan Su Ťij s vrcholnými představiteli ostatních zemí. „Je potřeba, aby měla možnost sdělovat svoje názory přímo a já osobně se pokusím podporovat kolegy, ministry zahraničních věcí, aby s ní také vstoupili do kontaktu," vysvětluje dále Karel Schwarzenberg.

Aun Schan Su Ťij byla téměř 20 let v domácím vězení. Nemůže svobodně cestovat do zahraničí a zahraniční oficiální činitelé ji nemohou navštěvovat. Současný režim se pokouší její postavení marginalizovat, proti čemuž by se mělo mezinárodní společenství postavit. Aun Schan Su Ťij zůstává skutečnou představitelkou barmského lidu, což potvrdily i reakce na její propuštění. Zaslouží si, aby jejím názorům a myšlenkám mezinárodní společenství naslouchalo.

.