Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg na summitu V4 k „Východnímu partnerství“

 

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí České republiky Karel Schwarzenberg se ve čtvrtek 3. března 2011 zúčastnil rozšířeného summitu Visegrádské čtyřky (V4) v Bratislavě.

Hlavním tématem summitu, pod hlavičkou slovenského předsednictví V4, byl program „Východního partnerství", jehož zakládající schůzka proběhla během českého předsednictví EU 2009 v Praze. Do Bratislavy přijeli, mimo ministrů zahraničních věcí Visegrádu, zástupci 6 zemí: Ukrajina, Moldavsko, Bělorusko, Gruzie, Azerbajdžán a Arménie, které jsou zahrnuty do programu „Východního partnerství". Rozšířeného summitu se zúčastnil rovněž německý ministr zahraničních věcí Guido Westerwelle, vysoká představitelka pro zahraniční a bezpečnostní politiku EU Catherine Ashton a evropský komisař pro rozšíření Štefan Füle.

Po summitu uskutečnil ministr Schwarzenberg bilaterální schůzku se svým arménským protějškem. S ministrem Eduardem Nalbandianem hovořil o stavu a perspektivách dvoustranných vztahů. Oba ministři vyjádřili zájem na posílení politického dialogu a ocenili skutečnost, že 1. března zahájilo činnost arménské velvyslanectví v Praze. Ministři si rovněž vyměnili názory na aktuální situaci na Jižním Kavkaze.

Na závěr svého programu v Bratislavě vystoupil ministr Schwarzenberg v panelové diskusi na téma „EU dnes a zítra" na konferenci Bratislava Global Security Forum a setkal se ze zástupci běloruské opozice.

.