Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Tomáš Dub v Mezinárodní obchodní komoře v ČR
Foto: Robert Janás (MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ekonomické souvislosti vývoje na Blízkém východě a severní Africe

 

Dne 9. března 2011 se uskutečnil v prostorách Mezinárodní obchodní komory v České republice „Regionální stůl k obchodně-ekonomickým souvislostem současného vývoje v oblasti Blízkého východu a severní Afriky“.

Tomáš Dub na Regionálním stolu k obchodně-ekonomickým souvislostem současného vývoje v oblasti Blízkého východu a severní AfrikyAkci uspořádala Sekce ekonomické spolupráce a zahraniční prezentace Ministerstva zahraničních věcí ČR ve spolupráci s národním výborem Mezinárodní obchodní komory v České republice (ICC ČR) v Praze. Na úvod vystoupili náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Dub a místopředseda Zahraničního výboru PSP ČR David Šeich. Akce se zúčastnilo téměř 60 zástupců firem, významných exportérů, komor a podnikatelských asociací, kteří projevili zájem o aktuální a nezprostředkované informace z tohoto tradičního českého exportního teritoria. Devět českých velvyslanců působících v oblasti Blízkého východu a severní Afriky diskutovalo se zástupci byznysu. Debatu moderoval profesor  Michal Mejstřík, předseda ICC ČR .

Velvyslanci shrnuli aktuální situaci v jednotlivých zemích regionu a předpokládaný další vývoj, zejména ve vztahu k obchodně-ekonomickým zájmům České republiky. Konstatovali, že navzdory složité bezpečnostní situaci v tomto regionu zůstává nebo dokonce narůstá potenciál obchodních příležitostí pro zahraniční firmy. České firmy by měly situaci pečlivě sledovat, aby mohly případně včas posílit svou obchodní přítomnost a využít částečného vakua ve firemní nabídce ostatních zemí.

V regionu zůstává rozpracována řada projektů v oblastech: infrastruktura, energetika, vodohospodářství, odpadové hospodářství, které mají velmi dobré finanční krytí. Zdroje pocházejí jednak z těžby ropy, ale je možno též počítat s prostředky z mezinárodních transformačních fondů na následnou obnovu regionu.

Od všech přítomných velvyslanců zazněla jednoznačná nabídka na spolupráci a pomoc firmám při realizaci firemních projektů a při dalším pronikání na trhy těchto zemí.

V následující části regionálního stolu vystoupilo několik představitelů firemní sféry se svými komentáři, dotazy a náměty na další spolupráci. Firmy ocenily dosavadní působení velvyslanců i dalších diplomatů v tomto regionu. Všichni diskutující zároveň vyjádřili spokojenost s touto operativně uspořádanou akcí, která reagovala na aktuální vývoj na Blízkém východě a v severní Africe. Podpořili pořádání podobně zaměřených akcí i do budoucna.

Akce byla zakončena volnou debatou, v níž vedli velvyslankyně a velvyslanci individuální konzultace s účastníky regionálního stolu.

.