Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg schválil humanitární pomoc Japonsku

 

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg schválil v pátek 18. března 2011 uvolnění 5 milionů Kč z humanitárního rozpočtu MZV na pomoc Japonsku postiženému minulý týden přírodní katastrofou.

ČR nabídla Japonsku pomoc již několik hodin po zemětřesení, kdy uvedla do pohotovosti certifikovaný záchranářský tým. Vzhledem ke složité a měnící se situaci Japonsko své potřeby specifikovalo postupně během tohoto týdne. Japonsko zdůraznilo očekávání, že EU bude postupovat koordinovaně a nezatíží tak zbytečně současné kapacity postižené země. Vedle materiální pomoci (např. přikrývky, matrace, holínky, balená voda, kanystry, nafukovací čluny) Japonsko uvítá i pomoc finanční, zejména prostřednictvím Červeného kříže, který se na pomoci postiženému obyvatelstvu významně podílí. Priority Japonska respektuje také pomoc poskytovaná Českou republikou.

Část schválených prostředků je určena na materiální pomoc, jejíž příprava a zaslání budou koordinovány v rámci EU. Dnes do Tokia odletěl koordinační tým EU v čele s českým expertem z Hasičského záchranného sboru České republiky, který bude na místě zajišťovat příjem a distribuci pomoci. Zbylé prostředky budou v souladu s preferencemi Japonska poukázány jako finanční příspěvek prostřednictvím Červeného kříže na pokrytí dalších naléhavých potřeb obyvatel v zasažených oblastech.

.