Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Karel Schwarzenberg a ministr zahraničí Argentiny Hector Timerman
Foto: Roberto Daniel Garagiola (MZV Argentiny)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg jednal s ministrem zahraničí Argentiny

 

Téma lidských práv dominovalo jednání ministra zahraničních věcí ČR Karla Schwarzenberga s jeho argentinským protějškem Héctorem Timermanem. Jednání se uskutečnilo dnes dopoledne v rámci státní návštěvy prezidenta Václava Klause v Argentinske republice, na které jej ministr Schwarzenberg doprovází.

"Bylo to velmi zajímavé setkání dvou starých bojovníků za lidská práva,kteří jsou v současnosti ministry," uvedl po jednání ministr Schwarzenberg. Karel Schwarzenberg působil jako předseda Helsinské federace pro lidská práva, Héctor Timerman byl spoluzakladatelem sesterské organizace Human Rights Watch. Oba ministři se dohodli na posílení spolupráce a iniciaci dalších projektů mezi Evropskou unií a Argentinou v rámci Lidsko-právniho dialogu EU-Argentina.

Ministr Schwarzenberg během setkání s Héctorem Timermanem ocenil obnovení jednání k asociační dohodě EU-Mercosur (společný jihoamerický trh), která umožní vzájemné otevření trhu obou společenství.

Mezi nejvíce diskutované bilaterální otázky patřila podpora spolupráce na poli vědy a výzkumu, školství a kultury. Ministr Schwarzenberg informoval také o podnikatelské misi, která doprovází prezidenta republiky na cestě do Latinské Ameriky a požádal Héctora Timermana o přímou komunikaci a spolupráci s českými firmami ve vybraných oblastech.

Po jednání na úrovni hlav států České republiky a Argentiny, Václava Klause a Cristiny Fernández de Kirchner, podepsali ministři zahraničí obou zemí vládní dohodu o spolupráci v leteckých službách. Dohoda vytváří rámec pro budoucí provoz leteckých služeb mezi Českou republikou a Argentinskou republikou, který v současnosti není žádným leteckým dopravcem zajištěn.

galerie

.