Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

3. kolo Strategického dialogu ČR – USA

 

Ve dnech 3.- 4. května se uskutečnilo 3. kolo Strategického dialogu ČR – USA. Za českou stranu jednání vedl 1. náměstek MZV Jiří Schneider, hlavními partnery na americké straně mu byli náměstek MZV USA pro Evropu a Eurasii Philip Gordon a náměstek MZV USA pro ekonomiku, energetiku a obchod Jose Fernandez.

Strategický dialog ČR – USA byl ustaven v návaznosti na jednání předsedy vlády ČR M. Topolánka s americkým prezidentem G. Bushem ve Washingtonu v únoru 2008. Je nástrojem posilování dvoustranné spolupráce mezi ČR a USA a klade si za cíl usnadnit vzájemnou výměnu informací o aktuálních zahraničně-politických a bezpečnostních otázkách a o oblastech česko-americké spolupráce. Dialog se realizuje prostřednictvím setkání náměstků MZV ČR a USA, případně dalších resortů. První kolo strategického dialogu se uskutečnilo ve Washingtonu 4. září 2008, druhé kolo pak 13. ledna 2010 v Praze.

Cílem posledního kola dialogu, které se konalo před červnovou návštěvou ministra ZV ČR v USA, byla výměna informací o situaci ve východní a jihovýchodní Evropě, na Blízkém východě a v jihovýchodní Asii. Dialog byl rovněž zaměřen na další rozšíření česko-americké spolupráce ve třech klíčových agendách: politicko-bezpečnostní, ekonomické a podpoře demokracie a lidských práv. Zejména ve dvou posledně jmenovaných oblastech byl identifikován potenciál pro další posílení spolupráce, vč. realizace společných projektů. Ekonomická oblast, zahrnující energetiku, vědu a výzkum, bude předmětem druhého kola Ekonomického dialogu, které se uskuteční na podzim t.r. mezi příslušnými resorty.

.