Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Kulatý stůl k ENPI – příležitosti pro české subjekty v projektech EU v zemích sousedství

 

Ministerstvo zahraničních věcí uspořádalo dne 27. června 2011 Kulatý stůl k Nástroji evropského sousedství a partnerství (ENPI), jehož smyslem bylo posílit zapojení českých subjektů do projektů vnější spolupráce financovaných EU, a to zejména v zemích Východního partnerství. Jednání zahájil náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Dub.

Tomáš Dub na Kulatém stole k ENPITěžištěm semináře, kterého se zúčastnilo na 60 zástupců firem, neziskových a vědeckých organizací, profesních platforem a státní správy, byl praktický blok zaměřený na výběrová řízení v rámci EU na projekty vnější spolupráce. O své zkušenosti se s přítomnými podělili zástupci firem, které těmito výběrovými řízeními úspěšně prošly. Pozornost byla rovněž věnována jednotlivým fázím procesu programování spolupráce EU se třetími zeměmi a konkrétní podobě podpory českých subjektů, kterou mohou při realizaci projektů EU poskytnout MZV ČR, zastupitelské úřady ČR v zahraničí a Stálé zastoupení ČR při EU v Bruselu.

ENPI je finanční nástroj vnější spolupráce Evropské unie zaměřený na podporu Evropské sousedské politiky. Jeho prostřednictvím Unie financuje prioritní projekty v zemích východní Evropy, jižního Kavkazu a Středomoří. Pro Českou republiku je v rámci Evropské sousedské politiky prioritou východní dimenze. Finanční nástroje vnější spolupráce EU jsou důležitou součásti zahraniční politiky.

Mezi hlavní iniciativy čtyř tematických platforem Východního partnerství patří například integrovaná ochrana hranic, finanční nástroj na podporu malého a středního podnikání, energetické projekty v rámci programu INOGATE či unijní programy v oblasti vědy, výzkumu a inovací. Z pohledu České republiky je při spolupráci se zeměmi Východního partnerství významný také program Comprehensive Institutional Building.

.