Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

ČR pomáhá
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg navštívil Libyi

 

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg navštívil 29.6.2001 Libyi. Při svém jednodenním pobytu v Benghází se setkal s představiteli Národní přechodné rady; šlo o pokračování dialogu, zahájeného při nedávném přijetí zástupce Rady v Praze.

Spolu s ministrem Schwarzenbergem se cesty zúčastnil předseda Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny David Vodrážka a náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška.

V průběhu návštěvy byla libyjské straně předána humanitární zásilka pro polní nemocnici, dar vlády ČR a obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni, a nabídnuto léčení libyjských pacientů ve specializovaných lékařských zařízeních v ČR.

Polní nemocnice v Dafniyi, provozovaná významnou humanitární organizací IMC (International Medical Corps) 35 km západně od stále ostřelované Misuraty, denně přijímá oběti válečného konfliktu. Právě tuto nemocnici Člověk v tísni vybaví lékařskými přístroji, jako jsou ultrazvuky, defibrilátory, přenosné monitory, ambuvacy, ventilátory, sací zařízení, přívody kyslíku či dlahy; přístroje pomohou s diagnostikou i léčbou dětí i dospělých.

Program evakuací zdravotně postižených obyvatel (MEDEVAC), který spravuje Ministerstvo vnitra ve spolupráci s Ministerstvy zahraničních věcí, zdravotnictví a obrany, pomáhá těžce nemocným dětem v Libyi a v dalších zemích severní Afriky. Ve spolupráci s dětským kardiocentrem Fakultní nemocnici v Motole a obdobnými centry v libyjském Benghází, které je pod kontrolou Národní přechodné rady, jsou vybíráni dětští pacienti, kteří kvůli probíhajícímu válečnému konfliktu nemohou podstoupit operace srdce přímo na místě.

.