Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Rozvojová spolupráce s USA a Švédskem v Bosně a Hercegovině

 

Dne 14. července 2011 bylo v rezidenci velvyslance České republiky v Sarajevu slavnostně podpsáno Memorandum o porozumění mezi Americkou agenturou pro mezinárodní rozvoj (USAID), Švédskou agenturou pro rozvoj (Sida) a Českou rozvojovou agenturou (ČRA).

Allan Reed, Tomáš Szunyog, Anders HedlundZa českou stranu memorandum v zastoupení ředitele ČRA Michala Pastvinského podepsal velvyslanec ČR v Sarajevu Tomáš Szunyog, za americkou stranu vedoucí mise USAID Allan Reed a za švédskou stranu charge d´affaires a vedoucí mise Sida v Bosně a Hercegovině Anders Hedlund.

Podpis memoranda se  dvěma významnými aktéry rozvojové spolupráce v Bosně a Hercegovině přispěje k harmonizaci společných aktivit donorů pro dosažení větší účinnosti rozvojových projektů a urychlení ekonomického a sociálního rozvoje země.

Společné aktivity se zaměří na zemědělský  sektor. V návaznosti na podpis memoranda budou probíhat další technická jednání zástupců ČRA s americkými a švédskými experty ohledně konkrétní formy spolupráce. Díky nově navázané spolupráci se Česká republika výrazně zapojí do aktivit mezinárodního společenství v Bosně a Hercegovině a vytvoří se tak prostor pro uplatnění českých expertů, firem a nevládních organizací při zvyšování kvality a výkonu místního zemědělského sektoru. Zájem USA a Švédska na spolupráci s ČR v Bosně a Hercegovině potvrzuje úspěšnost systému české zahraniční rozvojové spolupráce, jejího institucionálního zajištění i stanovení sektorových a teritoriálních priorit.

Na základě rozhodnutí Vlády České republiky a podle Programu spolupráce mezi Českou republikou a Bosnou a Hercegovinou je zemědělství jednou z prioritních oblastí české zahraniční rozvojové spolupráce v zemi. Už v roce 2010 byl zahájen víceletý projekt: „Zlepšení kvality mléka v severovýchodní Bosně“.

.