Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Zemřela velvyslankyně Markéta Fialková

 

Dne 23. srpna 2011 zemřela v Tiraně ve věku 55 let velvyslankyně České republiky v Albánii paní Mgr. Markéta Fialková.

„Mé dny byly rychlejší než spěšný posel, uprchly a neužily dobra ...“, Jób 9,25

Současný úřad zastávala od roku 2007. S politickou prací však začala a do diplomacie, tehdy neoficiální, vstoupila už v 70. letech jako signatářka Charty 77 a členka Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. V 80. letech úzce spolupracovala s polskými bojovníky za  svobodu v Československo-polské Solidaritě.

Po obnově nezávislosti a demokracie v naší zemi působila v letech 1990-1994 ve Varšavě jako velvyslankyně ČSFR a následně České republiky. V roce 1994 ocenil její práci při rozvoji česko-polských vztahů prezident Lech Wałęsa Komandérským křížem Řádu za zásluhy Polské republiky.

Po návratu do Prahy pracovala jako osobní tajemnice prezidenta Václava Havla, v roce 1997 se vrátila do diplomatických služeb, před nástupem do své poslední funkce působila na Ministerstvu zahraničních věcí ČR v odboru analýz a plánování.  

Paní Fialková prokázala mimořádnou osobní odvahu již tváří v tvář dlouholeté šikaně a pronásledování ze strany státní moci v tehdejší Československé socialistické republice. Stejně statečně bojovala se záludnou nemocí a všem se zdálo, že její následky zvládla. Bylo to snad přesvědčení, že život má smysl pouze tehdy, když je naplněn prací pro druhé, co jí pomáhalo překonávat nejrůznější překážky, nemyslet na vlastní prospěch či slávu a nepropadat beznaději.

Na Markétu Fialkovou budeme vzpomínat jako na milou a spolehlivou kolegyni, ale především jako na jednu ze statečných, kteří nám otevřeli cestu ke svobodě a pomohli České republice zaujmout důstojné postavení mezi národy světa. 

.