Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Karel Schwarzenberg a ministr obrany Alexandr Vondra na výstavě PRT Lógar
Foto: Robert Janás (MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministři Schwarzenberg a Vondra zahájili výstavu o Provinčním rekonstrukčním týmu v Lógaru

 

Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg společně s ministrem obrany Alexandrem Vondrou zahájili v zahradě Černínského paláce putovní výstavu „Rekonstrukce Lógaru“ mapující aktivity Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) v afghánské provincii Lógar.

Karel Schwarzenberg a Alexandr VondraMinisterstvo zahraničních věcí ČR a Ministerstvo obrany ČR připravily výstavu o činnosti českého týmu v Afghánistánu. Výstavu tvoří celkem šestnáct panelů, které vedle fotografií obsahují i základní informace o Afghánistánu a jeho historii, o mezinárodní pomoci a podílu České republiky na zabezpečení stabilizačního procesu.

Autory fotografií jsou členové civilní části PRT Kristýna Greplová a Filip Moravec, dále Matěj Stránský (týdeník Respekt), Martin Svozílek (Hospodářské noviny), Lenka Klicperová (Lidé a země), nezávislá fotografka Iva Zímová a další. 

Výstava ukazuje dobrou práci, kterou v Lógaru odvádějí již čtvrtým rokem čeští odborníci. V nelehkých podmínkách se snaží zlepšovat životní úroveň místní populace a pomáhají při činnosti afghánských úřadů. Pouze afghánská vláda může v dlouhodobém horizontu zajistit své zemi stabilitu a ekonomický rozvoj. Bohužel bezpečnostní situace zatím neumožňuje, aby civilní odborníci v Lógaru působili bez patřičné ochrany. Práce a výsledky činnosti PRT jsou proto důkazem úspěšné spolupráce civilistů a našich vojáků. Za což jim patří náš vřelý dík,“ uvedl při zahájení výstavy ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

„V souladu s trendy operace ISAF je i české zapojení stále více zaměřeno na rekonstrukci země a výcvik afghánských bezpečnostních složek. Za dobu působení Provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru se zde vystřídaly dvě tisícovky našich vojáků, kteří společně s civilními experty realizovali řadu projektů a zároveň vlastními silami vycvičili přes tisíc místních policistů,“ prohlásil ministr obrany Alexandr Vondra.

Výstava bude v zahradě Černínského paláce k vidění do neděle 18. září. Zahrada je pro veřejnost otevřena každou neděli od 10 do 17:00 hodin. Návštěvníci mají jedinečnou příležitost prohlédnout si zahradu největšího barokního paláce v Praze, která byla dosud veřejnosti přístupná jen při mimořádných příležitostech. Do zahrady je možné vstoupit samostatným vchodem naproti Loretě. Vstup volný.

Český Provinční rekonstrukční tým působí v provincii Lógar od března 2008. Jeho civilní část tvoří 12 odborníků z ministerstva zahraničí, vojenskou složku pak 293 příslušníků Armády ČR. Hlavní oblasti aktivit PRT tvoří podpora vlády a bezpečnosti, ekonomického rozvoje (včetně podpory zemědělství a rekonstrukce vodních zdrojů) a médií. Celkem Češi dokončili v Lógaru již 157 projektů (včetně projektů rychlého dopadu).

Kontakt:

Terezie Täubelová - Ministerstvo zahraničních věcí ČR, e-mail: czechprt17@gmail.com, tel. +420 734 362 714

.