Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Setkání ministrů zahraničních věcí zemí Visegrádské skupiny a západního Balkánu
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podpis konzulárních dohod mezi Českou republikou a Slovenskou republikou

 

V rámci setkání ministrů zahraničních věcí států skupiny V-4 a zemí Západního Balkánu dne 4. listopadu 2011 podepsali ministři zahraničních věcí České republiky a Slovenské republiky Karel Schwarzenberg a Mikuláš Dzurinda dvě konzulární dohody.

První z nich je dohoda mezi vládou České republiky a vládou Slovenské republiky o spolupráci a vzájemné pomoci při poskytování konzulárních služeb v třetích zemích.  Uzavření této dohody umožní českým a slovenským občanům v případě nouze v zahraničí žádat o poskytnutí konzulární pomoci zastupitelský úřad druhého státu v těch případech, kdy není zastupitelský úřad státu, jehož je občanem, z důvodu značné vzdálenosti dostupný.

Druhá dohoda se týká vzájemného zastupování České republiky a Slovenské republiky prostřednictvím diplomatických misí a konzulárních úřadů svých států při vydávání schengenských víz. K této dohodě byl rovněž podepsán prováděcí protokol. Dohoda vstoupí v platnost 4. 12. 2011. Slovensko je již čtvrtým schengenským státem, se kterým Česká republika takovou dohodu uzavřela. Minulý rok došlo k uzavření těchto dohod rovněž se Španělskem, Portugalskem a Francií.

Česká republika bude zastupovat Slovensko na svých zastupitelských úřadech v těchto státech:

Alžírská lidová demokratická republika (Alžír)

Afghánská islámská republika (Kábul)

Filipínská republika (Manila)

Ghanská republika (Akkra)

Mongolská republika (Ulánbátar)

Pákistánská islámská republika (Islámábád).

Slovenská republika bude zastupovat  Českou republiku v Keňské republice (Nairobi).

Uzavírání dohod o zastupování se řídí vízovým kodexem. V tomto nařízení EU je stanovena zásada, že členské státy, které nemají v některé třetí zemi vlastní konzulát, by si měly zajistit své zastupování pro účely udělování schengenských víz prostřednictvím přítomného konzulátu jiného členského státu.

Po uzavření dohody přijímá konzulát zastupujícího členského státu žádosti o krátkodobá víza jménem zastupovaného členského státu v dohodnuté třetí zemi. Žádost se podává podle pokynů konzulátu zastupujícího členského státu, který také rozhoduje o udělení víza. Zastupování umožňuje žadatelům podat žádost v zemi obvyklého pobytu bez nutnosti cestovat na příslušný konzulát v jiné zemi a výrazné zjednodušuje přístup k možnosti podat si žádost o schengenské vízum. 

Žádosti o dlouhodobá víza nejsou vyřizována v rámci zastupování a nadále je nutné podat žádost na místně příslušném konzulátu České republiky.

.