Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Karel Schwarzenberg a ministr zahraničí Dánska Villy Søvndal
Foto: Vít Kolář (MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Schwarzenberg v Dánsku a prohlášení ministrů k incidentu v Teheránu

 

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg uskutečnil ve dnech 28. -29. listopadu 2011 pracovní návštěvu Dánska. Setkal se s ministrem zahraničních věcí Villym Søvndalem.

Oba politici během jednání reagovali na zprávu o napadení zastupitelského úřadu Velké Británie v Íránu. Společně ostře odsoudili útok v Teheránu a vyzvali íránské autority k povinnosti dodržovat Vídeňskou úmluvu. Vyzvali též k neodkladným krokům k osvobození všech britských diplomatů a k zajištění ochrany velvyslanectví.

Hlavními tématy rozhovoru byla evropská politika vzhledem k nastávajícímu předsednictví Dánska v Radě EU. ČR a Dánsko mají v hospodářské i politické oblasti mnoho společného: jsou otevřené ekonomiky, exportně navázané na evropské trhy, především Německo. Obě země přitom nejsou členy eurozóny. Podobný pohled proto oba ministři měli na řadu evropských témat. Zabývali se také vzájemnými obchodními vztahy ČR a Dánska, Východním partnerstvím, situací na Blízkém Východě, Afghánistánu a agendou nadcházející ministeriády NATO a summitu v Chicagu.

S ministrem pro evropské záležitosti Nicolaiem Wammenem jednal o aktuální situaci v eurozóně, víceletém finančním rámci včetně revize kohezní politiky, nadcházejícím předsednictví Dánska v Radě EU, energetické politice Evropské unie, Schengenském systému, rozšiřování EU a dalších tématech. Ministr Schwarzenberg se také setkal s předsedou dánského parlamentu Mogensem Lykketoftem a členy Výboru pro evropské záležitosti.

Vít Kolář
ředitel tiskového odboru a mluvčí MZV ČR

galerie

.