Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

11. neformální lidskoprávní seminář ASEM

 

Ve dnech 23. – 25. listopadu 2011 MZV ČR hostilo neformální asijsko-evropský seminář o lidských právech, který se věnoval tématu „Národní a regionální lidskoprávní mechanismy“. Hlavním cílem letošního, v pořadí 11. semináře bylo umožnit otevřený dialog na téma budování národních a regionálních mechanismů. Seminář se zaměřil na sdílení zkušeností a formulaci neformálních doporučení k posílení těchto mechanismů v Asii i v Evropě.

Semináře se zúčastnilo celkem 111 zástupců členských zemí ASEM, z poloviny nominovaných vládami a z poloviny představitelů občanské společnosti, akademiků a představitelů lidskoprávních institucí z obou regionů. Zahájení se zúčastnila řada velvyslanců a zástupců diplomatických misí v ČR.

Slavnostní zahájení semináře dne 23. listopadu otevřel výkonný ředitel Asijsko-evropské nadace, velvyslanec Michel Filhol, a I. náměstek ministra zahraničních věcí ČR Jiří Schneider, který se svém projevu věnoval rovněž lidskoprávním prioritám české zahraniční politiky. Následně s hlavními projevy vystoupili Brian Burdekin AO, zvláštní poradce Vysoké komisařky OSN pro lidská práva ve věci národních lidskoprávních institucí a hostující profesor na Raoul Wallenberg Institute, a Rafendi Djamin, předseda Mezivládní komise pro lidská práva ASEAN. Na ně navázala dvojce hlavních zpravodajů, Kieren Fitzpatrick, ředitel Asijsko-pacifického fóra národních lidskoprávních institucí, a Michael O’Flaherty, hlavní komisař Komise pro lidská práva v Severním Irsku a místopředseda Výboru OSN pro lidská práva. Již aktivní reakce účastníků semináře na úvodní plenární část slibovala živou diskusi následující den (24. listopadu) ve 4 tématických pracovních skupinách:

·        národní mechanismy lidských práv;

·        regionální mechanismy lidských práv;

·        procedurální efektivita regionálních mechanismů lidských práv;

·        víceúrovňová architektura lidskoprávních mechanismů.

Česká republika program doplnila dne 25. listopadu o dvouhodinovou panelovou diskusi na téma "Přechod k novému právnímu řádu v ČR, se zaměřením na budování národního systému na ochranu lidských práv". Panelisty byli vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková, vedoucí Kanceláře veřejného ochránce práv Filip Glotzmann, soudce krajského soudu v Praze Vojtěch Cepl, profesor Pavel Šturma, proděkan PF UK, a paní Michaela Tetřevová z nevládní organizace Liga lidských práv. Díky zaměření jednotlivých vystoupení a otevřenosti panelisté vzbudili mezi účastníky semináře velmi pozitivní ohlas, potvrzený následnou bohatou diskusí.

Neformální semináře ASEM o lidských právech se konají střídavě v Evropě a v Asii již od založení Asijsko-evropské nadace (ASEF) v roce 1997. Letošní akce byla pořádána Ministerstvem zahraničních věcí ČR ve spolupráci s ASEF, francouzským Ministerstvem zahraničních věcí, Institutem Raoula Wallenberga (v zastoupení švédského Ministerstva zahraničních věcí) a filipínským Ministerstvem zahraničních věcí. Příští seminář se bude konat v červnu 2012 v Soulu.

.