Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

"Český dům" ve Vratislavi
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Informace k EURO 2012

 

Ministerstvo zahraničních věcí a Velvyslanectví ČR ve Varšavě připomínají několik organizačních pokynů a informací před zápasem ČR-Polsko v sobotu 16. června 2012.

MZV zřídilo pro české občany dočasné konzulární pracoviště ve Vratislavi, a to přímo ve fanouškovské zóně v centru města. Konzul poskytuje pomoc českým občanům při řešení naléhavých konzulárních případů, především při zranění, krádeži, ztrátě cestovního dokladu apod.

Vedle této oficiální pobočky Velvyslanectví ČR funguje ve Vratislavi tzv. česká Fan ambasáda („Czech Fans Embassy"), která pod vedením Báry Jindrové poskytuje pomoc při běžných dotazech občanů. Konzul se proto může věnovat závažnějším případům.

V sobotu 16. června před rozhodujícím zápasem Česko – Polsko se dají předpokládat dopravní komplikace ve Vratislavi a na trase z ČR v okolí hraničních přechodů, mj. také v důsledku zavedení namátkových hraničních kontrol polskou pohraniční policií. Jedná se především o příjezdové komunikace k hraničním přechodům Harrachov, Náchod, Bohumín a Chotěbuz.

MZV upozorňuje na zpoplatnění některých dálničních úseků a ve Vratislavi doporučuje parkovat na speciálních parkovištích, tzv. „park and ride“ s navigací a přímým spojením na MHD. Pokuty musí řidiči z jiných zemí uhradit na místě v hotovosti. Vzhledem k limitované silniční kapacitě však doporučujeme využít speciální vlakové spojení Českých drah (Vlakem na EURO).

Pro vozidla nad 3,5 t platí systém elektronického mýtného. Provozováním příležitostné autobusové dopravy v Polsku vzniká českému dopravci povinnost registrovat se v Polsku k platbám DPH.  Aktuální situaci lze sledovat na dopravních informačních serverech (např. dopravniinfo.cz, www.policie.cz, www.uamk.cz).

Do Vratislavi je možné se vydat i bez vstupenky na zápas. V historickém centru města lze v areálu Fan Zone sledovat fotbalová utkání na velkoplošné obrazovce nebo se zúčastnit doprovodných kulturních a společenských akcí. Před sobotním zápasem Velvyslanectví ČR doporučuje pro příjezd počítat s větší časovou rezervou a zaujmout místa ve fanouškovské zóně s předstihem. Vstup do zóny je zdarma, platí zákaz vnášení alkoholických nápojů a nebezpečných předmětů.

Z hlavního nádraží do fanouškovské zóny v centru města lze dojít pěšky za 15 – 20 minut, nebo využít tramvajových spojů číslo 8 a 15. Přímo ke stadionu dojedou tramvaje 31plus a 32plus cca za půl hodiny. Z fanouškovské zóny na stadion je nejrychlejší spojení tramvají T2 (v provozu vždy tři hodiny před a dvě hodiny po zápase), dále pak linkami 3, 10, 33 plus a autobusem S2. Držitelé vstupenek na zápas jezdí v den zápasu zdarma.

Organizační štáb EURO 2012 již navrhl navýšení kapacity fanouškovské zóny při sobotním zápase Česko – Polsko z 45 tisíc na 75 tisíc (jen kapacita hlavní zóny se má zvýšit z 30 na 45 tisíc). Počet návštěvníků z ČR ve Vratislavi na úvodním zápase Česko – Rusko je odhadován na 8 – 9 tisíc, přitom 90 % z nich se nacházelo na stadionu a již tehdy fanouškovská zóna praskala ve švech.

Vysoká koncentrace lidí zvyšuje riziko krádeží. V případě okradení je nutné událost nahlásit neprodleně na nejbližší policejní stanici, nebo zavolat policii k místu události. Policii je nutné požádat o potvrzení o nahlášení krádeže (policie toto potvrzení nevydává automaticky). Ke zvládnutí jazykové bariéry je možné využít společných hlídek polské a české policie.  V případě ztráty či krádeže cestovního dokladu je potřeba událost hlásit na nejbližším oddělení policie, které by mělo vystavit časově omezené potvrzení. Toto potvrzení slouží na konzulárním pracovišti ČR ve Vratislavi k vydání náhradního cestovního dokladu.

Jedním z nejčastějších dotazů, se kterým se návštěvníci na konzulární pracoviště ve Vratislavi a Fan ambasádu obracejí, je neobdržení objednaných vstupenek a chybné údaje na vstupenkách. Objednané, avšak nedoručené vstupenky lze vyzvednout v tzv. Ticket Collection Point přímo u vstupní brány na stadion.

Výsledek sobotního zápasu přinese na obou stranách rozdílné emoce. Prosíme všechny české občany, kteří se chystají v sobotu do Polska, aby se bez ohledu na výsledek utkání chovali zásadně korektně a slušně a nenechali se vyprovokovat k násilí na stadionu i mimo něj.

Podrobnější informace je možné najít na stránkách Velvyslanectví České republiky ve Varšavě.

přílohy

Easy way to Poland 687 kB pdf (Acrobat dokument) 15.6.2012

galerie

Najdete nás ve Vratislavi

Obrazem z Vratislavi

.