Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

II. Konference přátel syrského lidu
Foto: Karel Šrol (© MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

II. Konference skupiny Přátel syrského lidu

Kdy: 01.04.2012 , Kde: Istanbul, Turecko

Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg se dne 1. dubna 2012 zúčastnil II. mezinárodní konference skupiny Přátel syrského lidu, která se uskutečnila v tureckém Istanbulu.

Konference, jenž byla zahájena tureckým premiérem Recepem Erdoganem a ministrem zahraničních věcí Ahmetem Davutoglem, navazuje na diplomatické úsilí mezinárodního společenství a misi zvláštního vyslance OSN a Ligy arabských států Kofiho Annana a klade si za cíl jednat o současné situaci v Sýrii a pokusit se nalézt možné cesty řešení krize tak, aby bylo zabráněno dalšímu násilí a destabilizaci.

Myšlenka uspořádat konferenci mezinárodního společenství k Sýrii se zrodila mj. poté, co Rusko a Čína zablokovaly další postup Rady Bezpečnosti OSN ohledně rezoluce k Sýrii. Z iniciativy Ligy Arabských Států (LAS) a OSN byla dne 24. února 2012 ustavena skupina Přátel Syrského lidu na mezinárodní konferenci v Tunisu. Následně byla zahájena zprostředkovatelská mise společného vyslance OSN a LAS pro Sýrii Kofiho Annana.

Účast ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga má za cíl demonstrovat, že Česká republika se chce podílet na snaze mezinárodního společenství hledat východiska z krize: zastavit násilí, zprostředkovat mírový přechod k pluralitnímu politickému systému při zachování základních práv všech občanů a podílet se na zprostředkování humanitární pomoci syrskému obyvatelstvu, jehož značná část se aktuálně nachází v tíživé situaci, ať již v samotné Sýrii nebo v uprchlických táborech sousedních zemí.

.