Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

NMDT1
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Náměstek Dub se zúčastnil Evropských rozvojových dnů

(Archivní článek, platnost skončena 20.10.2013.)

Kdy: 16.10.2012 - 17.10.2012 22:00 , Kde: Brusel

Ve dnech 16. a 17. října 2012 proběhly v Bruselu Evropské rozvojové dny (European Development Days – EDD), každoroční významná událost evropské rozvojové komunity.

EDD tvoří platformu pro diskusi o klíčových rozvojových tématech, kterou organizuje Evropská komise ve spolupráci s příslušnou předsednickou zemí EU jednou ročně. Vedoucím delegace ČR na Evropských rozvojových dnech byl náměstek ministra zahraničních věcí pan Tomáš Dub. V letošním roce EDD organizovala Evropská komise a CY PRES a zúčastnily se jich, obdobně jako v předchozích letech, představitelé vlád ČS EU i partnerských zemí třetího světa, členové Evropského parlamentu, zástupci rozvojových finančních institucí, nevládních organizací a další aktéři občanské společnosti, reprezentanti podnikatelských platforem i soukromého sektoru.

Ústředním tématem letošních EDD se stal "Inkluzivní a udržitelný růst pro rozvoj lidstva“ V průběhu dvou dnů bylo zorganizováno 24 odborných panelů. Akce pořádané v rámci letošních EDD byly tematicky rozděleny do 3 hlavních bloků:

  1. Potravinové zabezpečení, udržitelné zemědělství a podpora odolnosti rozvojových zemí
  2. Zapojení soukromého sektoru do rozvojových politik
  3. Podpora inkluzivního růstu

Na jednání vystoupili José Manuel Barroso, předseda Evropské komise a Andris Piebalgs, člen Evropské komise pověřený agendou zahraniční rozvojové spolupráce. Z dalších významných hostů se zůčastnili: Dr. Thomas Boni Yayi, prezident Republiky Benin, současný předseda Africké Unie, Armando Emílio Guebuza, prezident Mozambiku, Macky Sall, prezident Senegalu, Demetris Christofias, prezident Kyperské republiky a Mohamed Ould Abdel Aziz, prezident Mauretánie.

Náměstek Tomáš Dub se v rámci EDD zúčastnil i koordinační schůzky vedoucích delegací zemí V4, na které byla projednávána aktuální témata rozvojové agendy EU, například podpora transformační spolupráce. Tomáš Dub se dále v rámci EDD pracovně  setkal také s poslankyní Evropského Parlamentu paní Evou Joly, předsedkyní Výboru pro rozvoj (DEVE).

.