Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Náměstek Jiří Schneider navštívil Švédsko

Kdy: 07.06.2012 , Kde: Stockholm, Švédsko

První náměstek ministra zahraničních věcí a státní tajemník pro evropské záležitosti Jiří Schneider navštívil 7. června Švédsko.

V rámci konzultací byl přijat ministryní pro záležitosti EU Birgittou Ohlssonovou. Dále jednal se svým protějškem, státním tajemníkem MZV Švédska pro zahraniční záležitosti Frankem Belfragem, s předsedkyní zahraničního výboru švédského parlamentu Riksdagu paní Sofií Arkelstenovou a se státní tajemnicí premiéra Reinfeldta paní Katarinou Areskoug Mascarenhasovou.

Setkal se také s předsedou výkonné rady SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) Göranem Lennmarkem a programovým ředitelem SIPRI Ianem Anthonym.

Vedle možností rozvoje bilaterální spolupráce a možností spolupráce V4 a Severských zemí byla hlavními tématy rozhovorů se švédskými partnery zahraničně politická témata. K nim patřily především otázky transatlantických vztahů, bezpečnostní otázky včetně. hodnocení vývoje v Afghánistánu, rozšíření EU, Východní partnerství, Západní Balkán, Jižní Kavkaz, Blízký východ. Hovořili rovněž o přípravě obou zemí na červnové zasedání Evropské rady a Rady pro obecné záležitosti.

Konzultace náměstka Schneidera ve Švédsku potvrdily názorovou blízkost obou zemí v řadě otázek a poukázaly na potenciál vzájemné bilaterální spolupráce v oblasti politické, obchodní a vědecko-technologické.

.