Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

nmdt
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Náměstek Tomáš Dub na setkání rozvojových ministrů DAC OECD

(Archivní článek, platnost skončena 08.12.2013.)

Kdy: 04.12.2012 - 05.12.2012 , Kde: Londýn

Náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Dub se ve dnech 4. a 5. prosince 2012 zúčastnil zasedání Výboru pro rozvojovou spolupráci OECD v Paříži.

Setkání bylo věnováno zejména diskusi o problematice rozvojové agendy po roce 2015 a proběhla rovněž debata o zvýšení kvality rozvojové spolupráce, k níž by mělo přispět nedávno založené Globální partnerství pro efektivní rozvojovou spolupráci, které kromě členských zemí OECD sdružuje desítky dalších poskytovatelů i příjemců rozvojové spolupráce.

Jednání v londýnském Marlborough House bylo příležitostí k výměně názorů na rozvojovou agendu po roce 2015. Předseda DAC (Výbor pro rozvojovou spolupráci - Development Assistance Committee) Brian Atwood prezentoval každoroční Zprávu o rozvojové spolupráci . Druhý den konference byl věnován diskusi o financování rozvoje. Ministři konstatovali, že oficiální rozvojové financování je nezbytnou podmínkou dalšího rozvoje, důležitým doplňkem jsou však také nové a inovativní zdroje financování, které lze generovat zejména v soukromém sektoru.

Náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Dub se ve svém projevu soustředil na roli soukromého sektoru pro financování rozvoje a v tomto kontextu zmínil program Business Call to Action. Ocenil také zkušenosti Výboru pro rozvojovou spolupráci v podpoře ekonomického rozvoje i při zavádění politik, které vedou ke snižování chudoby. V diskusi o rozvojové agendě po roce 2015 se soustředil na agendu boje proti chudobě a v tomto kontextu připomněl několik dimenzí, které ČR považuje v teto oblasti za klíčové: inkluzivní sociální i ekonomický rozvoj, udržitelné životní prostředí a mír a bezpečnost. Za neméně důležité ČR považuje i respektování demokratických hodnot, lidských práv i podporu vlády práva a základních svobod.

Závěrečné komuniké ministerského jednání (v angličtině)

.