Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Předání kontaktní ambasády NATO v Srbsku

 

(Archivní článek, platnost skončena 12.12.2013.)

V těchto dnech předává ČR roli kontaktní ambasády NATO v Bělehradě Slovensku. Velvyslanectví ČR v Bělehradě plnilo tuto úlohu v Srbské republice v letech 2009-2012.

ČR si pro své působení vybrala Srbsko, protože region západního Balkánu patří mezi dlouhodobé zahraničněpolitické i bezpečnostní priority. Diplomacie mohla těžit jak z intenzívních vztahů se zeměmi západního Balkánu, tak ze svých vlastních zkušeností, které dříve získala při vedení kontaktních ambasád NATO v Litvě, Rakousku a Izraeli.

V průběhu čtyř let, tedy dvou mandátů, přispěla kontaktní ambasáda NATO ke zlepšení spolupráce mezi Srbskem a Aliancí v rámci programu Partnerství pro mír.

„Za čtyři roky působení v roli kontaktní ambasády se náš úřad zapojil do čtyř stovek akcí - podpořili jsme přes dvacet projektů srbských nevládních organizací, naši zástupci se účastnili sedmi desítek konferencí a proběhlo přes 40 jednání na vysoké úrovni. Podařilo se navázat dobré kontakty s bezpečnostní komunitou i s politickou sférou, zvýšit povědomí o bezpečnostní problematice, prohloubit vojenskou spolupráci a také přispět k dobrému obrazu České republiky,“ dodává velvyslankyně ČR v Srbsku Hana Hubáčková.

Od ledna 2013 bude Česká republika zajišťovat roli kontaktní ambasády NATO v Jordánsku. Mezi hlavní náplně činnosti bude patřit komunikace se státní správou, ozbrojenými silami, diplomacii i s odbornou veřejností. ČR tak chce přispět k realizaci politiky Severoatlantické aliance v rámci partnerského programu Středomořský dialog s akcentem k cílům naší zahraniční politiky v regionu Blízkého východu.

Síť aliančních kontaktních ambasád se buduje od roku 1992 na podporu spolupráce mezi NATO a partnerskými zeměmi.

.