Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Summit NATO v Chicagu

 

Ve dnech 20.-22.5.2012 se v Chicagu uskuteční vrcholný summit představitelů zemí NATO na úrovni hlav států a vlád. V delegaci vedené prezidentem republiky Václavem Klausem bude také místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. Hlavními tématy summitu budou obranné schopnosti NATO, další působení v Afghánistánu a posilování vztahů s partnery.

V oblasti obranných schopností NATO se očekává přijetí tzv. obranného balíčku, zahrnujícího iniciativy a projekty zaměřené na posílení těchto schopností, s cílem zajistit jejich dostatečný rozvoj pro úkoly kolektivní obrany a zvládání krizí v době klesajících obranných rozpočtů většiny zemí Aliance.

Debata k Afghánistánu se bude soustředit na podobu zapojení NATO v zemi po roce 2014, kdy skončí mise ISAF a odpovědnost za bezpečnost země přejde do rukou Afghánců. Na jednáních s nealiančními přispěvateli do této operace pak bude řešena i otázka zajištění udržitelnosti Afghánských národních bezpečnostních sil do budoucna a přijat bude Strategický plán pro Afghánistán.

Jednání s klíčovými partnery NATO bude probíhat ve dvou formátech. Se skupinou třinácti globálních partnerů budou diskutovány možnosti posílení spolupráce nad rámec jejich aktivního zapojení do operací Aliance, cílem setkání se čtyřmi aspirantskými zeměmi na vstup do NATO pak bude ocenění pokroku, kterého tito partneři dosáhli na své cestě k plnohodnotnému členství v Alianci.   

Společnou pozici zemí Visegrádské skupiny k tématům nadcházejícího summitu NATO představuje deklarace "Responsibility for a Strong NATO“. Otázku obranných schopností dále rozvíjí společné komuniké ministrů obrany V4.

.