Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Šumné stopy vedou do Sofie…!

 

(Archivní článek, platnost skončena 01.04.2014.)

České centrum v Sofii aktivně podporuje SAW (Sofia Architecture Week). Bulharské veřejnosti se tak nabízí řada atraktivních projektů české architektonické scény. V roce 2010 to byly například výstavy New Face of Prague a o rok později Český architektonický kubismus. Letošní rok ozvláštní architektonické i filmové projekty.

Sofia Architecture Week (23.11. - 30. 11. 2012)  je mezinárodní festival architektury, který byl založen v roce 2008. Původně začínal jako dvoudenní konference, ale postupně se vyvinul v týdenní platformu pro výměnu názorů v oblasti architektury, interiéru, krajiny a městského prostředí. Hlavním cílem festivalu je iniciovat pevné architektonické a sociální praktiky. Organizátoři zdůrazňují, že architektonické prostředí v Bulharsku se rozvíjí, nastupují současné trendy. Pozornost je věnována obnově a adaptaci stávajících budov, přehodnocují se prostory pro kulturu.  Hlavní motto letošního ročníku zní: „Architektura hledá kulturu“. Obsáhlá prezentace představí více než 70 účastníků z celého světa. Připravuje se 28 výstav, 11 workshopů a  řada architektonických  přehlídek, projekcí, diskuse a přednášky odborníků z  České republiky, Číny, Dánska, Itálie, Malty, Norska, Německa, Rakouska a dalších zemí.

České centrum Sofie představuje v rámci SAW instalaci Kateřiny Držkové: Komplex Albena. Autorka systematicky shromažďovala desítky pohlednic z Albeny a vytvořila 3D model známého bulharského letoviska. Vzhledem k opakujícím se architektonickým prvkům budov se Kateřině Držkové podařilo rekonstruovat celkový vzhled komplexu z dílčích fragmentů. Podle pořadatelů SAW experiment Držkové prezentuje současný pohled na architektonické dědictví Bulharska a zároveň ukazuje jeden z jeho nejlepších příkladů. Cílem je věnovat pozornost lokální nadnárodní úrovni v souvislosti s evropskou modernou. SAW znamená rovněž příležitost pro mladé architekty z avantgardního studia Projektil, kteří se chystají prezentovat vlastní tvorbu. Autoři mají zkušenost s návrhy prostorů vizuálního umění. Výstavou, prezentací a přednáškami studia Projektil budou přiblíženy způsoby organizace i požadavků na světlo a architektonický obraz.

K zajímavým bodům  programu SAW patří projekce čtyřdílného filmu Šumné stopy v Bulharsku, který měl svoji premiéru v polovině října v Bulharsku a zaznamenal kladné odezvy odborné i široké veřejnosti. Autoři projektu David Vávra a Radovan Lipus společně s Českou televizí natočili v létě letošního roku v Bulharsku čtyřdílný dokumentární film. Na realizaci projektu se podílelo České centrum v Sofii. Jednotlivé díly filmu připomínají výtvory českých architektů v Sofii, v Plovdivu, Ruse, ve Varně a řadě dalších bulharských měst.

Dalším českým projektem v rámci SAW je dokument Trafačka sledující osud alternativního kulturního centra skupiny. Rok před likvidací opuštěné továrny přicházejí mladí umělci a v zanedbaných industriálních prostorách vytvářejí kultovní centrum. „Vzhledem k ojedinělosti počinu, který je v poměrech bulharské architektonické scény zcela nevídaný, organizátoři festivalu  předpokládají, že podobný snímek bude skvělou inspirací pro zdejší architekty i umělce“, uzavírá Kateřina Churtajeva, ředitelka Českého centra Sofie.

Více informaci o SAW a českých projektech:

.