Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Šumné stopy vedou do Sofie…!

 

(Archivní článek, platnost skončena 01.04.2014.)

České centrum v Sofii aktivně podporuje SAW (Sofia Architecture Week). Bulharské veřejnosti se tak nabízí řada atraktivních projektů české architektonické scény. V roce 2010 to byly například výstavy New Face of Prague a o rok později Český architektonický kubismus. Letošní rok ozvláštní architektonické i filmové projekty.

Sofia Architecture Week (23.11. - 30. 11. 2012)  je mezinárodní festival architektury, který byl založen v roce 2008. Původně začínal jako dvoudenní konference, ale postupně se vyvinul v týdenní platformu pro výměnu názorů v oblasti architektury, interiéru, krajiny a městského prostředí. Hlavním cílem festivalu je iniciovat pevné architektonické a sociální praktiky. Organizátoři zdůrazňují, že architektonické prostředí v Bulharsku se rozvíjí, nastupují současné trendy. Pozornost je věnována obnově a adaptaci stávajících budov, přehodnocují se prostory pro kulturu.  Hlavní motto letošního ročníku zní: „Architektura hledá kulturu“. Obsáhlá prezentace představí více než 70 účastníků z celého světa. Připravuje se 28 výstav, 11 workshopů a  řada architektonických  přehlídek, projekcí, diskuse a přednášky odborníků z  České republiky, Číny, Dánska, Itálie, Malty, Norska, Německa, Rakouska a dalších zemí.

České centrum Sofie představuje v rámci SAW instalaci Kateřiny Držkové: Komplex Albena. Autorka systematicky shromažďovala desítky pohlednic z Albeny a vytvořila 3D model známého bulharského letoviska. Vzhledem k opakujícím se architektonickým prvkům budov se Kateřině Držkové podařilo rekonstruovat celkový vzhled komplexu z dílčích fragmentů. Podle pořadatelů SAW experiment Držkové prezentuje současný pohled na architektonické dědictví Bulharska a zároveň ukazuje jeden z jeho nejlepších příkladů. Cílem je věnovat pozornost lokální nadnárodní úrovni v souvislosti s evropskou modernou. SAW znamená rovněž příležitost pro mladé architekty z avantgardního studia Projektil, kteří se chystají prezentovat vlastní tvorbu. Autoři mají zkušenost s návrhy prostorů vizuálního umění. Výstavou, prezentací a přednáškami studia Projektil budou přiblíženy způsoby organizace i požadavků na světlo a architektonický obraz.

K zajímavým bodům  programu SAW patří projekce čtyřdílného filmu Šumné stopy v Bulharsku, který měl svoji premiéru v polovině října v Bulharsku a zaznamenal kladné odezvy odborné i široké veřejnosti. Autoři projektu David Vávra a Radovan Lipus společně s Českou televizí natočili v létě letošního roku v Bulharsku čtyřdílný dokumentární film. Na realizaci projektu se podílelo České centrum v Sofii. Jednotlivé díly filmu připomínají výtvory českých architektů v Sofii, v Plovdivu, Ruse, ve Varně a řadě dalších bulharských měst.

Dalším českým projektem v rámci SAW je dokument Trafačka sledující osud alternativního kulturního centra skupiny. Rok před likvidací opuštěné továrny přicházejí mladí umělci a v zanedbaných industriálních prostorách vytvářejí kultovní centrum. „Vzhledem k ojedinělosti počinu, který je v poměrech bulharské architektonické scény zcela nevídaný, organizátoři festivalu  předpokládají, že podobný snímek bude skvělou inspirací pro zdejší architekty i umělce“, uzavírá Kateřina Churtajeva, ředitelka Českého centra Sofie.

Více informaci o SAW a českých projektech:

.