Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Schwarzenberg na pracovním obědě Ekonomického grémia
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ekonomické grémium ministra Schwarzenberga se sešlo v Černínském paláci

 

Ekonomické grémium ministra zahraničních věcí ČR Karla Schwarzenberga se dnes 10. ledna 2012 sešlo na pracovní schůzce v Černínském paláci. Grémium působí jako poradní a konzultační sbor ministra v oblasti ochrany hospodářských zájmů České republiky v zahraničí.

Mezi jeho členy jsou renomovaní ekonomové (prof. Jonáš), zástupci velkých exportérů (Škoda Auto, Vítkovice), bývalí ministři hospodářských resortů vlády (Vladimír Dlouhý), zástupci velkých finančních institucí (Česká exportní banka, PPF) i podnikatelských svazů (Svaz průmyslu a dopravy ČR, Mezinárodní obchodní komora).

Ministr Schwarzenberg informoval grémium o řadě změn, které na Ministerstvu zahraničních věcí v poslední době proběhly v oblasti vnějších ekonomických vztahů. Upozornil na řadu nově koncipovaných činností, jejichž základním cílem je podstatně zvýšit efektivitu české diplomacie v oblasti podpory exportu a ochrany hospodářských zájmů ČR v zahraničí.

Členové grémia ocenili výrazné zvýšení aktivit MZV v této oblasti, které je obzvláště zřetelné v posledním roce. Účastníci schůzky debatovali především o tom, čím může vláda v současné složité ekonomické situaci  ještě efektivněji pomoci českým exportérům. Vedle požadavku na trvalou podporu aktivit České exportní banky se vyslovili pro pružnější vízovou politiku, která by podnítila podnikatelské aktivity.  Diskutovali také o postavení českých zastupitelských úřadů v zemích EU a o jejich nové roli při prosazování českých zájmů.

Ministr Schwarzenberg poděkoval za cenné náměty a přislíbil, že dané podněty bude prosazovat při jednáních vlády. Všichni přítomní velice ocenili tuto formu dialogu diplomacie s ekonomickým sektorem.

.