Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Cesta ministra Schwarzenberga do zemí Perského zálivu pomáhá i obchodu

 

Cesta prvního místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí ČR Karla Schwarzenberga do Kataru a Bahrajnu, která právě probíhá, byla dobrou příležitostí i pro české exportéry.

Ministra doprovází dvanáctičlenná podnikatelská delegace, která absolvovala v každé z navštívených zemí podnikatelské fórum. Akce při příležitosti ministrovy cesty připravily obchodní komory České republiky, Kataru a Bahrajnu ve spolupráci s českými ambasádami v Kuvajtu a v Saudské Arábii.

Podnikatelská fóra v Doha i v Manamě zahájil náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Dub, jehož partnery byli vedoucí představitelé obou hostitelských obchodních komor. Po krátké prezentaci zajímavých obchodních příležitostí v Kataru a Bahrajnu se představily české firmy. Poté následovala bilaterální jednání s jednotlivými domácími firmami. Přibližně třicet firem přišlo na podnikatelská fóra hledat své budoucí obchodní partnery. Největší zájem byl o firmy stavební, ale i o nabízenou spolupráci v oblasti zdravotnictví nebo progresivních informačních a prezentačních technologií. V závěru obou akcí všichni zúčastnění vyjadřovali velkou spokojenost s touto zatím ojedinělou možností přímých jednání s potenciálními obchodními partnery ze vzdálených zemí.

Na konci návštěvy ministra Schwarzenberga se pak ještě uskutečnilo setkání s bahrajnským ministrem energetiky Ali Mirzou, na němž náměstek Dub představil zástupce české firmy, produkující fotovoltaické technologie. Obnovitelné zdroje energií jsou podle vyjádření bahrajnského ministra v centru pozornosti současné bahrajnské vlády a o české technologie se proto živě zajímal.

.