Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

PRT Lógar - sběrna mléka
Foto: PRT Lógar
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Český PRT postavil třetí sběrnu na mléko v provincii Lógar

 

Farmáři ve východoafghánské provincii Lógar mohou využívat další sběrné centrum na mléko, které postavil český Provinční rekonstrukční tým (PRT).

Sběrnu mléka v obci Dželga na severu Lógaru donedávna tvořil pouze malý hliněný dům. V nehygienických podmínkách se v něm od zemědělců vykupovalo mléko, které místní družstvo následně vozilo ke zpracování do hlavního města Kábulu.

Díky českému projektu vyrostla ve vesnici zcela nová stavba. „Dříve jsme vykupovali mléko v místní prodejně, podmínky tam ale byly neúnosné. Chybělo nám vybavení na zpracování mléka i výrobu mléčných produktů,“ říká šéf zemědělského družstva Saíd Wahidulláh.

Projekt zahrnoval kromě stavby také dodávku moderní techniky, zejména chladícího tanku na mléko, máselnice a separátoru smetany. „Teď můžeme prodávat kvalitnější mléko, ale také vyrábět jogurty, máslo a sýry,“ chválí Wahidulláh výsledek projektu. Družstvo má k dispozici i technologie na měření kvality mléka, takže jej může vykupovat za různé ceny.

Sběrna v Dželze je v pořadí třetí, kterou PRT postavil. Čtvrtá je před dokončením v západní části provincie, pátou stavební inženýři a zemědělský expert PRT v současnosti připravují.

Stavby jsou součástí celkové podpory producentů mléka. Hlavním cílem je zvýšit příjmy a zlepšit tak ekonomickou situaci v provincii. „Očekáváme, že zisky z prodeje mléka se farmářům v okolí sběrného centra zvýší o 30 až 35 procent,“ doufá Chán Širín z provinční pobočky ministerstva zemědělství.

Díky novým technologiím je možné ve sběrnách skladovat větší množství mléka. „Zatímco dříve bylo běžné, že mezi farmáři probíhala složitá výměna přebytečného mléka za jiné výrobky či suroviny, nyní mohou prodat vše. Objem výkupu se tak zvýšil až o 100 procent na průměrných 10 litrů od každého zemědělce za den,“ vysvětluje zemědělský Expert PRT Pavel Burian.

Podle zemědělského experta PRT Pavla Buriana rostou v nových sběrnách nejen zisky, ale také celkový objem výkupu. „Nové technologie umožnily skladování většího množství mléka, takže výkup se zvýšil až o 100 procent na průměrných 10 litrů od každého zemědělce denně,“ vysvětluje výhody projektu. 

Český Provinční rekonstrukční tým působí v provincii Lógar od března 2008. Jeho civilní část tvoří 10 odborníků z ministerstva zahraničí, vojenskou složku 292 příslušníků Armády ČR. Hlavní oblasti aktivit PRT tvoří podpora vlády a bezpečnosti, ekonomického rozvoje (zemědělství, vodní zroje) a médií. Celkem Češi dokončili v Lógaru 183 projektů.

Kontakt:

Terezie Täubelová- Ministerstvo zahraničních věcí ČR
e-mail: czechprt17@gmail.com, tel. +420 734 362 714

Filip Moravec - Provinční rekonstrukční tým Lógar, Afghánistán
e-mail: czechprt07@gmail.com, tel. +420 973 294 105, +93 796 532 724

.