Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Ministr Karel Schwarzenberg na pracovní návštěvě Státu Izrael

Kdy: 31.01.2012 - 02.02.2012 , Kde: Izrael

Dnes 1. února 2012 vzdal izraelský Kneset (parlament) na svém zvláštním zasedání poctu Václavu Havlovi. Za účasti ministra Karla Schwarzenberga promluvil na zvláštním jednání Knesetu jeho předseda Reuven Rivlin, izraelský premiér Benjamin Netanjahu a předseda parlamentní skupiny česko-izraelského přátelství Doron Avital.

Izraelští představitelé vzdali během slavnostní ceremonie poctu Václavu Havlovi a jeho boji za svobodu a vysoce ocenili také Havlův přínos česko-izraelským vztahům. Ministr Schwarzenberg se během jednání v Knesetu sešel k separátní schůzce s jeho předsedou Reuvenem Rivlinem a poobědval s Natanem Šaranským, legendárním bojovníkem za lidská práva, kterého s Havlem pojilo dlouholeté přátelství.

Ministr Schwarzenberg zahájil slavnostně činnost tzv. Masaryk Distinguished Chair na prestižním Interdisciplinárním centru (Interdisciplinary Center, IDC) v Herzliyi. IDC Herzliya je jedno z nejrespektovanějších společensko-vědních akademických pracovišť v Izraeli a dnes otevřený Masarykův fond bude sloužit financování bádání o česko-izraelských vztazích v širokém kontextu společenských věd.

K otevření Masarykova fondu dochází v roce 85. výročí návštěvy Tomáše G. Masaryka v Izraeli (1927). S ministrem Schwarzenbergem vystoupil během slavnostního zahájení také náměstek izraelského ministra zahraničních věcí Danny Ayalon. Otevření Masarykova fondu při IDC Herzliya, na který finančně přispěla česká vláda, by mělo v budoucnu doplnit také otevření Theodor Herzl Chair na Masarykově univerzitě v Brně v souladu se společným prohlášením premiérů Nečase a Netanjahua ze září 2011. Představitelé IDC Herzliya a Masarykovy univerzity v tomto smyslu za přítomnosti ministra Schwarzenberga a velvyslance ČR v Izraeli Tomáše Pojara podepsali Memorandum o porozumění. Tato iniciativa bude sloužit další výměně studentských, akademických a vědeckých kontaktů mezi Českou republikou a Státem Izrael.

Ministr Schwarzenberg se zúčastnil 12. výroční konference o národní bezpečnosti Izraele v Interdisciplinárním centru v Herzlii, kterou zahájil prezident Šimon Peres. Konferenci každoročně pořádá Interdisciplinární centrum (IDC) v Herzlii a tradičně se jí účastní politici a osobnosti z ekonomické, akademické i mediální sféry z Izraele, EU i USA. Ministr Karel Schwarzenberg vystoupil v panelové diskusi ministrů zahraničních věcí v bloku Israel and the West . V rámci své pracovní návštěvy se dále setkal s prezidentem Šimonem Peresem a ministrem zahraničí Avigdorem Libermanem.

 

.