Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Tomáš Dub a posluchači Diplomatické akademie
Foto: Martin Bačkovský (MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nový systém vzdělávání diplomatů v oblasti podpory exportu

 

Ministerstvo zahraničních věcí zavádí nový systém vzdělávání českých diplomatů, který má za cíl rozšířit jejich ekonomické znalosti, posílit povědomí o fungování podniků a jejich exportních strategií.

Na vzdělávání v rámci Diplomatické akademie MZV se budou podílet manažeři z významných domácích a zahraničních firem, členové NERVu a přední vysokoškolští profesoři.

Studentům Diplomatické akademie projekt přiblížil náměstek ministra zahraničních věcí Ing. Tomáš Dub:

„Historicky nelze na exportních křivkách vysledovat statisticky významnou odchylku, která by svědčila o úspěších institucionální podpory státu v exportu. Diplomacie má exkluzivní postavení, ale také exkluzivní a těžké povinnosti, mezi něž prioritně patří podpora ekonomických zájmů země. Právě proto vytváříme zcela novou generaci diplomatů – ekonomů, kteří budou schopni obstát v tvrdých podmínkách zahraničních trhů. Dnešní setkání se studenty akademie mě opět přesvědčilo, že MZV má tento potenciál. Rozhodně se nebojíme nových výzev, protože pružně reagujeme na světový vývoj. Čerpáme při tom z naší rozsáhlé sítě, zkušeností a profesionality. Ekonomická diplomacie patří v současné době k nejdůležitějším nástrojům pro zajištění úspěchu země, našich občanů a firem na celosvětovém trhu.“

Mezi přednášejícími jsou renomovaní pedagogové z VŠE doc. Machková a prof. Taušer, členové NERVu prof. Mejstřík a Tomáš Sedláček, ekonomický analytik Tomáš Nymburský z HSBC, bývalý guvernér ČNB Zdeněk Tůma a další ekonomičtí odborníci z vedení České exportní banky, agentury Czechtrade, představitelé ministerstva zahraničních věcí, ministerstva průmyslu a obchodu a dalších orgánů státní správy.

Přednášené předměty budou zahrnovat mezinárodní podnikání, mezinárodní marketing, ekonomickou statistiku nebo právní, finanční a logistické aspekty zahraničního obchodu. Zahrnují také otázky ochrany duševního vlastnictví, podpory vědy výzkumu a inovací, jakož i makroekonomická a mezinárodně- ekonomická témata.

.