Ministerstvo zahraničních věcí ČR

česky   english  

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Tomáš Dub, zástupci Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR a Svazu průmyslu a dopravy ČR
Foto: Robert Janás (MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo Twitter

Náměstek Dub jednal se členy Svazu výrobních družstev o podpoře diplomacie

 

Dne 10. 2. 2012 se na pozvání náměstka ministra zahraničí Tomáše Duba uskutečnilo setkání se členy Svazu českých a moravských výrobních družstev, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů a dalších podnikatelských subjektů.

Účelem schůzky bylo získat podněty pro činnost Ministerstva zahraničních věcí v oblasti prosazování ekonomických zájmů ČR v zahraničí a identifikovat konkrétní oblasti, kde  diplomacie může českým výrobcům v jejich zahraničních podnikatelských aktivitách napomoci.

V diskusi bylo konstatováno, že podpora státu malým a středním podnikům, které ve vyspělých zemích tvoří páteř domácí ekonomiky, je zejména při jejich pronikání na mimoevropské trhy (zvláště Latinské Ameriky a Afriky) nezbytná.  Malé a střední podniky vyžadují jiný přístup ze strany státu než velké a nadnárodní společnosti, především v důsledků omezených prostředků pro vstup na vzdálené trhy. Velký význam účastníci přikládali prezentacím českých firem v zahraničí za pomoci velvyslanectví a oceňovali konzultační a informační servis poskytovaný zastupitelskými úřady v zahraničí a zahraničními kancelářemi CzechTrade. Diskutována byla též otázka zjednodušení vízové politiky.

V závěru setkání představitelé svazů a firem ocenili iniciativu Ministerstva zahraničních věcí a obě strany se dohodly na nastavení komunikačního kanálu pro zprostředkování informací a asistenci diplomacie při pronikání členů svazů na zahraniční trhy.

.